Wyróżnianie i nagradzanie człowieka w życiu niesie za sobą bardzo pozytywne konsekwencje dla jego samopoczucia i rozwoju osobistego. Analogicznie działają nagrody i wyróżnienia w miejscu pracy. Pochwała pracownika, niezależnie od tego, jaką formę przybierze, wpływa korzystnie na jego motywację i zaangażowanie. Nagrody i wyróżnienia w kontekście formalnym (pracowniczym) należy przyznawać zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Ustawa ta przewiduje ogólne zasady dotyczące wynagradzania i premiowania pracowników, a także stosowania innych form uznania.
Tryb przyznawania nagród i wyróżnień dla pracownika został uregulowany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Zgodnie z przepisem art. 105 kodeksu pracy „Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika”.
Z powyższego wynika, iż:
Wśród przykładów nagród i wyróżnień dla pracownika należy wyróżnić:
Zatrudniasz pracowników i zastanawiasz się, czy wydatki na podnoszenie kwalifikacji pracownika mogą stanowić koszty uzyskania przychodów? Jeśli tak, to przeczytasz ten artykuł.
Przepisy prawa pracy nie określają sytuacji, za które pracownikowi przysługiwałaby nagroda albo wyróżnienie. Na podstawie brzmienia przepisu art. 105 Kodeksu pracy oraz praktyki zawodowej można jednak wyróżnić następujące przykładowe okoliczności, które stanowią podstawę do nagrodzenia pracownika w miejscu pracy:
Nagrody przyznawane przez pracodawcę pracownikowi są traktowane jako przychód ze stosunku pracy, co oznacza, że podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Zgodnie z przepisem art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Co więcej, jeśli chodzi o zakres przychodów z innych źródeł [por. art. 20 ust. 1 ustawy o PIT]:
Jeśli chodzi z kolei o obowiązki zakładów pracy jako płatników [por. art. 32 ust. 1 ustawy o PIT]:
Mając na uwadze powyższe, wszelkie nagrody przyznane pracownikowi przez pracodawcę w ramach istniejącego stosunku pracy są uznawane za przychód wynikający z tego stosunku. Przepisy dotyczące zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych nie przewidują wyjątków dla nagród przyznawanych za szczególne zaangażowanie w pracy. Wskutek tego takie świadczenia są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na tych samych zasadach co wynagrodzenie.
Co do zasady nagrody od pracodawcy uznawane są jako przychód ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i składkom ZUS.
Nagroda przyznawana jest wtedy, gdy pracodawca ma pewien margines swobody i uznania przy jej przyznawaniu. Co oznacza, że nagroda nie jest uzależniona od spełnienia przez pracownika określonych warunków, a jej przyznanie jest wynikiem wzorowego wykonywania obowiązków pracowniczych albo innych zachowań godnych pochwały w danym miejscu pracy.
Z kolei premia stanowi świadczenie, które jest uzależnione od spełnienia określonych i ustalonych wcześniej przez pracodawcę warunków. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że pracownik musi wykonać konkretne zadania albo przykładowo osiągnąć określone cele czy też wyniki, aby otrzymać premię. Co więcej, premia ma charakter roszczeniowy, czyli pracownik może się jej domagać, jeśli spełni wymagane warunki. Jako że premia nie jest stałym elementem wynagrodzenia za pracę, bo pracownik nabywa do niej prawo, gdy spełni określone przesłanki jej nabycia, to warto pamiętać, że jej wysokość może się różnić i być zmienna, bowiem zależeć będzie od stopnia realizacji warunków.
Przykład:
Pracodawca obiecał swojemu pracownikowi premię za uzyskanie określonej liczby sprzedaży produktów. Jeśli pracownik spełni wymagania pracodawcy, to dostanie tę premię po osiągnięciu celu sprzedażowego.
Warto w tym miejscu odnieść się również do orzecznictwa:
Różnice pomiędzy premią a nagrodą:
Nagrody i premie w miejscu pracy mają na celu motywowanie pracowników i docenianie ich wkładu w realizację celów firmy. Premie to świadczenia roszczeniowe, których przyznanie zależy od spełnienia określonych warunków, przykładowo osiągnięcie wyników czy też realizacji wyznaczonych zadań. Z kolei nagrody mają charakter uznaniowy, albowiem ich przyznanie zależy od dobrej woli pracodawcy i stanowi formę pochwały pracownika za jego wzorowe sprawowanie obowiązków bądź wyjątkowe zaangażowanie w pracę. Jednakże należy pamiętać, że zarówno premie, jak i nagrody stanowią przychód ze stosunku pracy, co oznacza, że podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zastanawiasz się, jak są rozliczane karty podarunkowe na gruncie PIT i VAT? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.