Kiedy wiemy już, o czym ma być nasz e-book, musimy przejść do etapu, w którym zdecydujemy, w jakim programie będziemy pracować.
Na rynku dostępnych jest sporo rozwiązań, dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla was listę najlepszych narzędzi do tworzenia e-booków.
Jeśli chcemy stworzyć e-booka, musimy go najpierw napisać w wybranym edytorze tekstu. Oto lista najpopularniejszych propozycji:
Jest to znany program, należący do pakietu biurowego Microsoft Office. Producent przygotował dla użytkowników miesięczną wersję próbną, z której można skorzystać bezpłatnie. W ramach funkcji oferowany jest dostęp do 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze na osobę (maksymalna ilość to 6 osób). Po okresie próbnym koszt pakietu Microsoft 365 Family wynosi 99,99$ / na rok. Cennik pakietów dla firm znajduje się pod tym linkiem.
Jest to edytor tekstu stworzony przez firmę Apple, który należy do pakietu biurowego iWork. Działa na systemach operacyjnych iOS, iPadOS oraz macOS. Gotowe dokumenty są zapisywane w chmurze iCloud. Dzięki temu można je komentować i udostępniać innym. Dla początkujących przygotowany został samouczek w formie podpowiedzi, dzięki czemu łatwiej zapoznać się z programem.
Jest to darmowy edytor tekstu, który należy do pakietu LibreOffice. Działa na licencji Mozilla Public License v2.0. Jest przeznaczony do pracy na różnych systemach operacyjnych: Microsoft Windows, macOS i Linux. Swoim wyglądem i dostępnymi funkcjami przypomina Microsoft Word.
Google Docs to edytor tekstu działający online. Należy do pakietu Google Docs Editors. Użytkownik może korzystać z tego narzędzia za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej. Dzięki pracy w trybie online możliwa jest jednoczesna współpraca wielu osób w czasie rzeczywistym. Dokument można w dowolnym momencie pobrać na swoje urządzenie.
Przy tworzeniu e-booka przydadzą się również obrazki i grafiki, które urozmaicą treść. Nie każdy jednak potrafi samodzielnie przygotować takie elementy, a zatrudnienie grafika wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pomocne w takiej sytuacji są banki zdjęć, z których możemy za darmo (lub za opłatą) pobierać interesujące nas zdjęcia. Poniżej przedstawiamy listę popularnych platform.
Pixabay gromadzi wokół siebie społeczność twórców, którzy chcą dzielić się swoimi zdjęciami, grafikami, muzyką i filmami. Wszystkie treści są dostępne na licencji Pixabay, która jest zmodyfikowaną wersją licencji CC0. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik nie musi prosić twórcy o zgodę na pobranie danego pliku.
Jest to internetowe źródło, z którego swobodnie można pobierać obrazy. W swojej bazie ma ponad milion zdjęć, a cała społeczność fotografów liczy ponad 211 tys. osób. Licencja Unsplash obejmuje darmowe pobieranie plików i używanie ich w celach komercyjnych i niekomercyjnych, bez konieczności uzyskiwania od twórcy zgody. Zabronione jest natomiast kompilowanie zdjęć./p>
Podobnie jak poprzednie propozycje, serwis Pexels to miejsce, gdzie twórcy dzielą się swoimi zdjęciami. Obrazy są udostępniane w bardzo wysokiej jakości. Można je pobrać na zasadach licencji Pexels, dzięki czemu cały proces jest darmowy.
Posiadając już treść i oprawę graficzną, należy przejść do etapu składania e-booka w jeden, spójny plik. Można wykorzystać do tego wspomniane edytory tekstów, jednak wymienione poniżej narzędzia mogą tę pracę znacznie ułatwić.
Mając już wykupiony pakiet Microsoft Office, możemy skorzystać z dostępnego w nim narzędzia, jakim jest Microsoft Power Point. Dla większości może kojarzyć się tylko z prezentacjami szkolnymi lub biznesowymi. Posiada on jednak duże możliwości w zakresie tworzenia e-booków. Osoby początkujące mogą skorzystać z gotowych szablonów, które można dopasowywać do swoich potrzeb.
Dla bardziej zaawansowanych istnieje możliwość tworzenia wszystkiego od podstaw – jednak nawet to zadanie nie jest takie trudne. Dodawanie i układanie elementów jest bardzo intuicyjne, a raz zaprojektowaną stronę można wielokrotnie powielać, co skraca czas pracy.
O tym jak stworzyć e-booka w Canvie opiszemy dokładniej w osobnym artykule. Dla tych, którzy nie znają tego narzędzia, odpowiadamy, że jest to serwis internetowy, który umożliwia projektowanie i publikowanie swoich prac. Z podstawowej wersji może korzystać każdy użytkownik za darmo. Pakiet pro pozwala na dostęp do większej ilości szablonów, grafik, czcionek i innych funkcjonalności.
Narzędzie jest intuicyjne i proste w obsłudze. Użytkownik może skorzystać z szerokiego wyboru szablonów, podzielonych na konkretne kategorie, takie jak CV, posty na Facebook, czy Instagram, prezentacje i wiele więcej. Można również stworzyć własny projekt o niestandardowych wymiarach.
Adobe InDesign to program przeznaczony dla bardziej zaawansowanych twórców. Należy przeznaczyć na stworzenie e-booka więcej czasu, ponieważ praca nad układem wymaga zadbania o więcej szczegółów i cierpliwości. Narzędzie umożliwia tworzenie plików w formacie PDF oraz EPUB.
Tworzenie e-booka wymaga zaangażowania kilku narzędzi. Na szczęście rynek jest na tyle szeroki, że na każdym etapie jesteśmy w stanie znaleźć darmowe serwisy lub skorzystać z bezpłatnych wersji próbnych. Powyższa lista najlepszych narzędzi do tworzenia e-booka nie jest listą skończoną i każdy twórca zapewne mógłby dopisać kolejne propozycje, które akurat wykorzystuje w swojej pracy. Tym artykułem chcieliśmy dać jednak pogląd na to, jakie kategorie programów należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu e-booka.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.