Alternatywą są serwisy dające użytkownikom większą swobodę tworzenia, dystrybucji i sprzedaży. Dlatego dzisiaj przedstawimy wam 6 najlepszych platform kursów online, których funkcje pozwolą wam stworzyć swój własny biznes.
Thnikific
Thinkific to jedna z najpopularniejszych platform pozwalających na stworzenie własnego kursu online, a następnie jego wprowadzanie na rynek i sprzedaż. Geneza serwisu sięga do wydarzenia z życia założyciela, Grega Smitha, który postanowił stworzyć kurs internetowy, w celu dotarcia do większej grupy odbiorców. Przełożyło się to nie tylko na zwiększenie liczby kursantów, ale również na większe dochody.
Thinkific wymienia w swoim cenniku cztery plany: bezpłatna opcja, Basic za 49$, Pro za 99$ oraz Premier za 499$. Decydując się na rozliczenie roczne, podane stawki obliczane są z 20% rabatem. Darmowa wersja jest idealnym rozwiązaniem dla początkowych instruktorów. Z kolei pakiet Premier pozwala zbudować swój biznes bez obaw o limity.
Funkcje:
- bezpłatny plan – zawiera wiele przydatnych funkcji udostępnionych za darmo,
- kreator „przeciągnij i upuść”,
- 0% opłat transakcyjnych,
- możliwość wyboru modelu sprzedaży – pakiety, członkostwa, pliki cyfrowe do pobrania, samodzielne kursy,
- elastyczność w cenach – samodzielne ustalanie ceny oferty, możliwość wyboru płatności jednorazowych, subskrypcji, kuponów,
- intuicyjne stworzenie własnej domeny bez znajomości kodowania – duży wybór szablonów, zaawansowane opcje personalizacji, integracje z istniejącą witryną (listą mailingową lub CRM).
Teachable
Kolejna popularna platforma Teachable, również zaczęła się od historii i decyzji jednego człowieka. Założyciel Ankur Nagpal pracował nad innym serwisem, kiedy postanowił stworzyć coś swojego, lepszego. W ten sposób w ciągu kolejnych dwóch lat rozbudował nie tylko platformę, ale również swój zespół o konkretnych ekspertów. Tylko do 2020 roku liczba instruktorów Teachable wynosiła ponad 100 000 osób, których kursy zarobiły ponad 500 milionów dolarów.
Podobnie jak w przypadku Thinkific, platforma ta posiada 4 pakiety: darmowy, Basic (29$/msc), Pro (99$/msc) oraz Business (249$/msc). Wymienione stawki obowiązują przy rozliczeniu rocznym. Najczęściej wybierany plan Pro zawiera wiele funkcji, które pozwalają budować swój biznes i zaangażowanie kursantów.
Funkcje:
- domena niestandardowa – łączenie własnej domeny z domeną Teachable
- narzędzia do analizy i marketingu
- 0% opłat transakcyjnych,
- bezpieczeństwo – 2048-bitowy certyfikat SSL i monitorowanie 24/7
- sprzedaż – akceptowanie płatności w 130 walutach
Kajabi
Następna platforma również posiada imponującą liczbę stworzonych dotąd produktów (ponad 300 tysięcy). Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie firmy, jest to serwis „all-in-one”. Oznacza to, że użytkownicy mogą za jej pomocą tworzyć, sprzedawać oraz dystrybuować swoje kursy internetowe, a następnie otrzymywać wynagrodzenie. Wszystko to za sprawą jednego programu, Kajabi.
Użytkownicy mają do wyboru trzy plany cenowe: Basic za 149$/msc, Growth za 199$ /msc oraz Pro za 399$/msc. Wybierając rozliczenie roczne otrzymujemy 20% zniżki. W przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych platform, Kajabi nie posiada bezpłatnego pakietu. Można jednak skorzystać z darmowego 14-dniowego okresu próbnego.
Funkcje:
- narzędzia do zbudowania strony internetowej – kreator, niestandardowa domena, optymalizacja pod kątem SEO,
- narzędzia pozwalające dotrzeć do większej grupy odbiorców – budowanie listy e-mailowej, gotowe szablony landing pages,
- narzędzia do sprzedaży – integracja z PayPal i/lub Stripe, kupony, darmowy okres próbny, subskrypcje,
- narzędzia do automatyzacji marketingu.
LearnDash
LearnDash to wtyczka WordPress, która pozwala twórcy tworzyć i sprzedawać swoje kursy przez stronę internetową. Wśród kluczowych cech można wyróżnić: prosty kreator kursów działający na zasadzie „przeciągnij i upuść”, liczne funkcje pozwalające zwiększyć zaangażowanie uczniów (np. zautomatyzowane powiadomienia, czy fora dyskusyjne) oraz kompleksowe narzędzia do marketingu i sprzedaży produktów. Wtyczka posiada integrację z popularnymi aplikacjami, m.in.: Woocommerce, PayPal, MailChimp czy Slack.
Cena: Użytkownicy mogą wybrać pomiędzy trzema dostępnymi pakietami: Basic (159$/msc), Plus (189$/msc) oraz Pro (329$/msc). Podane ceny obowiązują przy rozliczeniu rocznym. Co ważne, niezależnie od wybranego planu, internauci mogą liczyć na 15-dniową gwarancję zwrotu swoich pieniędzy. LearnDash odnawia licencję automatycznie po upływie jednego roku kalendarzowego. Użytkownik może jednak zrezygnować z usługi w dowolnym momencie.
Funkcje:
- Kreator kursu „przeciągnij i upuść”
- Różnorodne quizy
- Angażowanie kursantów poprzez zautomatyzowane powiadomienia, fora dyskusyjne, zadania, przyznawanie punktów, odznak i certyfikatów
- Narzędzia do marketingu i sprzedaży – subskrypcje, zakupy jednorazowe, pakiety kursów, itp.
- Integracje z popularnymi aplikacjami
- Zarządzanie kursami i studentami – dziennik ocen, raporty, zarządzanie zadaniami i grupą.
LearnWorlds
LearnWorlds to kolejna platforma typu all-in-one, która pozwala twórcom tworzyć, sprzedawać i promować swoje kursy internetowe. Instruktorzy mogą zwiększyć zaangażowanie studentów dzięki dostępnym narzędziom, takim jak: interaktywne filmy, ocenianie, czy udostępnianie ankiet. Dużym ułatwieniem jest również możliwość zbudowania swojej witryny internetowej, bez konieczności posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu kodowania. Jest to możliwe dzięki intuicyjnemu kreatorowi i dostępnym szablonom.
LearnWorlds oferuje 4 plany cenowe: Starter (29$/msc), Pro Trainer (99$/msc), Learning Center (299$/msc) oraz High volume & Corporate. Koszt ostatniego pakietu ustalany jest indywidualnie. Użytkownicy mogą skorzystać z 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego. Przy wyborze rozliczenia rocznego, możemy uzyskać 20% rabatu.
Funkcje:
- Budowanie kursów – wyświetlanie transkrypcji, dodawanie interakcji (np. linki, tytuły), sprawdzanie statystyk
- Tworzenie witryny bez znajomości kodowania i projektowania
- Dostęp do analityki i raportów
- Niestandardowe role użytkownika (Custom User Roles) – przypisywanie ról poszczególnym użytkownikom, współpracowanie z członkami zespołu
- Rozwiązania e-commerce z narzędziami marketingowymi oraz sprzedażowymi
- Kreator aplikacji mobilnych – tworzenie własnej aplikacji mobilnej na Androida i iOS.
LifterLMS
Jest to kolejna wtyczka do WordPress. Twórca może wykorzystywać w swoich kursach lekcje multimedialne, quizy, zadania, czy nawet pliki do pobrania. Kreator kursów działa na zasadzie typu „przeciągnij i upuść”, dzięki czemu proces tworzenia jest łatwy i intuicyjny. Kursanci otrzymują dostęp do własnego pulpitu, który pozwala im śledzić swoją aktywność i postępy. W razie wątpliwości, mogą również skorzystać z dostępnych form dyskusji: komentarzy, czy też forów.
LifterLMS posiada trzy plany cenowe: Individual Add-Ons (120$+/rok), Universe Bundle (360$/rok) oraz Infinity Bundle (1200$/rok). Pierwszy pakiet pozwala użytkownikowi na zakup pojedynczych dodatków, jednocześnie korzystając z podstawowej wersji wtyczki.
Funkcje:
- Kreator kursów metodą „przeciągnij i upuść”
- Lekcje multimedialne
- Zadania i quizy
- Obszary do dyskusji
- Import i eksport kursu
- Pulpit ucznia
- Recenzje kursów
Podsumowanie
Twórcy kursów internetowych mogą mieć odmienne cele swojej działalności. Jedni skupiają się na osiągnięciu zysku, inni na zwiększeniu liczby odbiorców, a pozostali po prostu czerpią radość z nauczania. Niezależnie z którą grupą się utożsamiasz, istnieje na rynku serwis, który pomoże Ci osiągnąć swoje założenia. Powyższy ranking najlepszych platform kursów online, to tylko wierzchołek góry lodowej możliwości, jakie daje nam Internet.