Zastanawiasz się na czym polega i przez co należy rozumieć naruszenie prawa ochronnego do znaku towarowego? W niniejszym artykule, w oparciu o ustawę z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej, wyjaśnimy tę kwestię.
Zgodnie z przepisem art. 301 Prawa własności przemysłowej: Uprawniony do znaku towarowego powszechnie znanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może żądać, z zastrzeżeniem art. 165 ust. 1 pkt 3, zaprzestania używania znaku identycznego lub podobnego w odniesieniu do towarów identycznych lub podobnych, gdy używanie takie może wprowadzać odbiorców w błąd co do pochodzenia towaru.
Roszczenie o nakazanie zaprzestania używania znaku identycznego lub podobnego do znaku powszechnie znanego w odniesieniu do towarów identycznych lub podobnych, gdy używanie takie może wprowadzać odbiorców w błąd co do pochodzenia towaru, nie przysługuje, jeśli uprawniony do znaku towarowego powszechnie znanego, będąc świadomym jego używania, nie sprzeciwiał się temu [por. art. 165 ust. 1 pkt 3 Prawa własności użytkowej].
Czym jest zatem znak towarowy powszechnie znany ? W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że:
W doktrynie wskazuje się, że „Ochrona znaków powszechnie znanych w ustawie – Prawo własności przemysłowej została ograniczona tylko do zaistnienia ryzyka wprowadzenia w błąd co do pochodzenia towaru. Ochrona znaków powszechnie znanych kreowana przez przepisy komentowanej ustawy dotyczy więc ochrony przed ryzykiem pomyłek oraz przed ryzykiem pasożytnictwa” [tak G. Tylec [w:] T. Demendecki, A. Niewęgłowski, J. Sitko, J. Szczotka, G. Tylec, Prawo własności przemysłowej. Komentarz, Warszawa 2015, art. 301].
Tym samym, uprawniony do znaku towarowego powszechnie znanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może żądać, z zastrzeżeniem przepisu art. 165 ust. 1 pkt 3 Prawa własności przemysłowej zaprzestania używania znaku identycznego lub podobnego w odniesieniu do towarów identycznych lub podobnych, gdy używanie takie może wprowadzać odbiorców w błąd co do pochodzenia towaru.
A jeśli zastanawiasz się czy warto zastrzec znak towarowy, to przejdź do tego artykułu.
Zgodnie z przepisem art. 297 ust. 1 Prawa własności przemysłowej W razie oznaczenia towarów znakiem towarowym podrobionym, sąd orzekając, zgodnie z art. 286, o dalszym rozporządzeniu tymi towarami, może tylko w wyjątkowych przypadkach uznać za wystarczające do dopuszczenia towarów do obrotu usunięcie znaku z towarów.
Z kolei zgodnie z przepisem art. 286 Prawa własności przemysłowej: Sąd, rozstrzygając o naruszeniu prawa, może orzec, na wniosek uprawnionego, o będących własnością naruszającego bezprawnie wytworzonych lub oznaczonych wytworach oraz środkach i materiałach, które zostały użyte do ich wytworzenia lub oznaczenia. W szczególności sąd może orzec o ich wycofaniu z obrotu, przyznaniu uprawnionemu na poczet zasądzonej na jego rzecz sumy pieniężnej albo zniszczeniu. Orzekając, sąd uwzględnia wagę naruszenia oraz interesy osób trzecich.
W myśl przepisu art. 120 ust. 3 pkt 3 Prawa własności przemysłowej przez znak towarowy podrobiony rozumie się użyte bezprawnie znaki identyczne ze znakami zarejestrowanymi lub takie, które nie mogą być odróżnione w zwykłych warunkach obrotu od znaków zarejestrowanych, dla towarów objętych prawem ochronnym.
Mając na uwadze powyższe regulacje sąd, rozstrzygając o naruszeniu prawa, może orzec, na wniosek uprawnionego, o będących własnością naruszającego bezprawnie wytworzonych lub oznaczonych wytworach oraz środkach i materiałach, które zostały użyte do ich wytworzenia lub oznaczenia. W szczególności sąd może orzec o:
Jednakże mając na uwadze wyjątek zawarty w przepisie art. 297 ust. 1 Prawa własności przemysłowej, sąd orzekając o produktach oznaczonych znakami identycznymi lub takimi, które nie mogą być odróżnione w zwykłych warunkach obrotu od znaków zarejestrowanych, tylko wyjątkowo można uznać za wystarczające do dopuszczenia towarów do obrotu usunięcie znaku z towarów [tak J. Stefańczyk-Kaczmarzyk [w:] Prawo własności przemysłowej. Komentarz, red. M. Kondrat, Warszawa 2021, art. 297].
Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisem art. 153 Prawa własności przemysłowej:
Używanie znaku towarowego polega w szczególności na:
Wystąpić z roszczeniami z tytułu naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy posiada:
Uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może wystąpić w stosunku do naruszyciela z następującymi roszczeniami, tj.:
W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2022 r., sygn. akt II CSKP 104/22 wskazano, że „Przewidziane w art. 296 ust. 1 p.w.p. roszczenie o wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści, będące de lege lata roszczeniem samodzielnym względem roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, obejmuje co najmniej korzyść polegającą na bezpodstawnym korzystaniu z cudzego dobra, postrzeganą zazwyczaj jako zaoszczędzony wydatek w związku z nieponiesieniem należnych opłat licencyjnych, może jednak wykraczać – co odpowiada art. 13 ust. 2 dyrektywy 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej – poza tę kategorię, uprawniając do żądania korzyści dalej idących, w tym zysku (dochodów) osiągniętego przez naruszyciela w następstwie naruszenia”.
Roszczenia z tytułu naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy, jeżeli sprawca działał w dobrej wierze, mogą być dochodzone za okres rozpoczynający się po dniu, w którym Urząd Patentowy dokonał ogłoszenia o zgłoszeniu zgodnie z art. 1461 ust. 1, a w przypadku wcześniejszego powiadomienia osoby naruszającej prawo o dokonanym zgłoszeniu – od daty powiadomienia. Przepisy art. 288 ust. 1 oraz art. 289 stosuje się odpowiednio [por. art. 298 Prawa własności przemysłowej].
Z powyższej regulacji wynika, że w dobrej wierze znajduje się taki użytkownik znaku, który przy dołożeniu należytej staranności nie wiedział, że wykorzystując znak towarowy, działa bezprawnie. Roszczenia wobec sprawcy pozostającego w dobrej wierze mogą być więc podnoszone dopiero od chwili gdy Urząd Patentowy ujawnił publicznie informację o zgłoszeniu, a w przypadku wcześniejszego powiadomienia osoby naruszającej prawo o dokonanym zgłoszeniu – od daty powiadomienia.
WAŻNE – roszczenie przedawnia się z upływem 3 lat, który rozpoczyna się od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o naruszeniu swego prawa i o osobie, która naruszyła prawo ochronne, oddzielnie co do każdego naruszenia.
Stwierdzenie naruszenia prawa ochronnego w sposób przewidziany przez omawiane w niniejszej artykule regulacje prawne wymaga wykazania podobieństwa usług i oznaczeń powodującego możliwość wprowadzenia odbiorców w błąd. Ryzyko to polega na skojarzeniu znaku ze znakiem zarejestrowanym – w końcu istotną znaku towarowego jest odróżnienie towarów i usług jednego przedsiębiorcy od drugiego. Dlatego też warto skorzystać z prawa przyznanego przez ustawodawcę w Prawie własności przemysłowej i wystąpić z odpowiednim roszczeń do naruszyciela prawa ochronnego uprawnionego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!