Dowiedz się, które postanowienia w umowach są niedozwolone i dlaczego warto unikać ich stosowania. Poznaj zasady prawne dotyczące wzorcowych umów i ochrony konsumentów.
Co do zasady, zakazane jest stosowanie we wzorcach umów zawieranych z konsumentami niedozwolonych postanowień umownych. Zakaz ten wynika przede wszystkim z ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, a kwestia niedozwolonych postanowień umownych zostać zaś uregulowania w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
Jeśli chcesz wiedzieć co się kryje pod zakazem stosowania niedozwolonych postanowień wzorców umów, przeczytaj niniejszy artykuł.
W ramach ochrony konsumentów ustawodawca zakazał przedsiębiorcom stosowania we wzorcach umów zawieranych z konsumentami niedozwolonych postanowień umownych, o których mowa w art. 385(1) § 1 Kodeksu cywilnego.
Ustawodawca w przepisie art. 23a ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wprowadził zakaz stosowania we wzorcach umowy wykorzystywanych przy zawieraniu umów z konsumentami niedozwolonych postanowień umownych. Postępowanie w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone może być wszczęte przez Prezesa UOKiK wyłącznie z urzędu.
Prezes UOKiK, który w wyniku przeprowadzonego postępowania będzie mógł zastosować katalog instrumentów, takich jak:
Od decyzji Prezesa UOKiK przedsiębiorca może się odwołać do Sądu Okręgowego w Warszawie – SOKiK. Podobnie jak w przypadku praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, przedsiębiorca może dobrowolnie podjąć pewne zobowiązania mające na celu usunięcie skutków naruszenia. Wówczas Prezes UOKiK może wydać decyzję o uznaniu postanowienia wzorca za niedozwoloną klauzulę oraz zakazie jej stosowania [tak A. Wędrychowska-Karpińska, A. Wiercińska-Krużewska [w:] Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Komentarz, wyd. II, red. A. Stawicki, E. Stawicki, Warszawa 2016, art. 23(a)].
Konsumentowi, którego prawa zostały naruszone przez przedsiębiorcę wskutek zastosowania niedozwolonej klauzuli umownej, przysługują dwa podstawowe środki ochrony:
Przepis art. 23a ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów ustanawia zakaz stosowania postanowień niedozwolonych we wzorcach umów wykorzystywanych w obrocie konsumenckim. Z kolei w myśl regulacji wynikającej z przepisu art. 385(1) § 1 Kodeksu cywilnego, postanowieniami niedozwolonymi są te postanowienia, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przed zawarciem umowy.
W razie gdy posługiwanie się wzorcem jest w stosunkach danego rodzaju zwyczajowo przyjęte, wiąże on także wtedy, gdy druga strona mogła się z łatwością dowiedzieć o jego treści. Nie dotyczy to jednak umów zawieranych z udziałem konsumentów, z wyjątkiem umów powszechnie zawieranych w drobnych, bieżących sprawach życia codziennego.
– jeżeli jedna ze stron posługuje się wzorcem umowy w postaci elektronicznej, powinna udostępnić go drugiej stronie przed zawarciem umowy w taki sposób, aby mogła ona wzorzec ten przechowywać i odtwarzać w zwykłym toku czynności.
Co istotne, w przypadku gdy dojdzie do sprzeczności treści umowy z wzorcem umowy strony są związane umową. Przede wszystkim należy zapamiętać, że wzorzec umowy powinien być sformułowany jednoznacznie i w sposób zrozumiały. Postanowienia niejednoznaczne tłumaczy się na korzyść konsumenta. Jednakże zasady tej nie stosuje się w postępowaniu w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
Zastanawiasz się co się zmieniło w ciągu tego roku w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów? Jeśli tak, to w tym artykule znajdziesz odpowiedź.
Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.
Przepisy Kodeksu cywilnego stanowią, że nieuzgodnione indywidualnie są te postanowienia umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu. W szczególności odnosi się to do postanowień umowy przejętych z wzorca umowy zaproponowanego konsumentowi przez kontrahenta.
Katalog klauzul niedozwolonych został uregulowany w przepisie art. 385(3) Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności:
Postanowienie uznane za niedozwolone nie wiążą konsumenta. Jednakże aby móc uznać, że dane postanowienie umowne jest niedozwolone, to konieczne jest wystąpienie łącznie sprzeczności z dobrymi obyczajami jak i rażącego naruszenia interesów konsumenta. Za sprzeczne z dobrymi obyczajami należy uznać działania zmierzające do niedoinformowania, dezorientacji, bądź wywołania błędnego przekonania u konsumenta, przy wykorzystaniu jego niewiedzy lub naiwności. i zagwarantował przejrzystość oraz klarowność łączącego strony stosunku prawnego.
Przepis art. 385(1) § 1 KC ma charakter ochronny dla konsumenta, czego wyrazem jest wynikająca z treści tego artykułu sankcja bezskuteczności nieuzgodnionej indywidualnie klauzuli, kształtującej jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy [tak Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z dnia 21 czerwca 2023 r., sygn. akt II NSNc 96/23].
Niewątpliwie konsument powinien mieć zawsze możliwość zapoznania się przed zawarciem umowy ze wszystkimi warunkami danej umowy. Jeśli już dojdzie do zawarcia w danej umowie niedozwolonego postanowienia umowy, to takie postanowienie umowne jest od początku, z mocy samego prawa, dotknięte bezskutecznością na korzyść konsumenta.
Chcesz wiedzieć więcej na temat zakazu praktyk ograniczających konkurencję, to przejdź do tego artykułu.