|
|
5 minut czytania

Niepełnosprawność przedsiębiorcy a składka zdrowotna

Wiesz, że przedsiębiorcy z niepełnosprawnością zapłaci składkę zdrowotną na innych zasadach? W dzisiejszym artykule opiszemy sytuację, w której będzie to możliwe.

niepełnosprawność przedsiębiorcy a składka zdrowotna

Prowadzenie działalności gospodarczej jest dostępne dla wszystkich obywateli, którzy tylko deklarują chęć jej założenia. Dodatkowo osoby, które legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności mają pewnego rodzaju przywileje. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jaką składkę zdrowotną będzie płacił niepełnosprawny przedsiębiorca.

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej

Od 2022 roku obowiązują nowe zasady opłacania składki zdrowotnej, które nieustająco przypominamy. Wysokość składki zdrowotnej zależy od kwoty dochodu lub przychodu, w zależności od wybranej formy opodatkowania. Nawet jeśli przedsiębiorca nie osiągnie dochodu lub poniesie stratę, to i tak musi zapłacić minimalną składkę zdrowotną, która jest liczona od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jak kształtuje się składka zdrowotna w 2024 roku, pokazano na kwotach w podlinkowanej publikacji.

Po zakończeniu roku przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, składają roczne rozliczenie składki zdrowotnej w deklaracji ZUS DRA lub RCA za miesiąc kwiecień. Z tego rozliczenia może powstać zaległość, nadpłata lub rozliczenie wyjdzie na zero. Zobaczmy, czy takie same składki zdrowotne zapłaci przedsiębiorca, który ma orzeczony stopień niepełnosprawności?

Niepełnosprawność przedsiębiorcy a składka zdrowotna

W przypadku osób niepełnosprawnych o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności w grę wchodzą dwa rozwiązania:

  1. Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej (art. 82 ust. 9 ustawy zdrowotnej).
  2. Zapłata składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek PIT (art. 82 ust. 10 ustawy zdrowotnej).

W zależności od podstawy prawnej preferencji w opłacaniu składki zdrowotnej przedsiębiorca będzie musiał spełniać określone warunki ustawowe.

Niepełnosprawność przedsiębiorcy – zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej (art. 82 ust. 9 ustawy zdrowotnej)

W przypadku zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej ustawa wypowiada się wprost kto i na jakich warunkach z niego skorzysta, szczegóły poniżej.

Przedsiębiorca musi posiadać orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Z preferencji nie skorzysta osoba, która ma orzeczony lekki stopień niepełnosprawności
Przychody w prowadzonej działalności gospodarczej nie mogą przekraczać 50% kwoty najniższej emerytury, w 2024 roku jest to kwota 890,48 zł (1.780,96 zł x 50%) lub podatek jest płacony w formie karty podatkowej
Do oceny brany jest pod uwagę przychód z miesiąca wysyłki deklaracji ZUS – np. deklaracja wysłana w maju uwzględnia przychód miesiąca kwietnia
Ze zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy bez względu na wybraną formę opodatkowania:
  • skala podatkowa,
  • podatek liniowy,
  • zryczałtowany podatek dochodowy

Niepełnosprawność przedsiębiorcy – składka zdrowotna do wysokości zaliczki na podatek dochodowy – (art. 82 ust. 10 ustawy zdrowotnej)

Osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi do obniżenia miesięcznej i rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne, o ile zostaną spełnione zasady wynikające z ustawy zdrowotnej.

Przedsiębiorca posiada orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności
Jedynym tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej
Przychód w prowadzonej działalności gospodarczej jest opodatkowany według skali podatkowej a zaliczki na podatek dochodowy są rozliczane miesięcznie
Co najmniej przez jeden miesiąc przedsiębiorca ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w roku kalendarzowym
Ważne!
O ile zostaną spełnione powyższe przesłanki taka osoba zapłaci:
  1. Miesięczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nieprzekraczającej kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należnej za miesiąc, za który opłacana jest składka, począwszy od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym ubezpieczony został zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.
  2. Roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok kalendarzowy, jeżeli ubezpieczony był w tym okresie zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności przez co najmniej jeden miesiąc
Przykład 1

Pani Lucyna ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i prowadzi działalność opodatkowaną na skali podatkowej. W miesiącach maj-czerwiec zatrudniła się dodatkowo na umowę zlecenie. W tej sytuacji pani Lucyna nie rozliczy składki zdrowotnej na preferencyjnych zasadach, ponieważ posiada dwa tytuły do ubezpieczenia zdrowotnego – z działalności i umowy zlecenia.

Przykład 2

Pan Michał posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności. Przez część roku pracował na umowę zlecenie, a od maja rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i z tego tytułu skorzystał z ulgi na start, wybrał opodatkowanie według skali podatkowej. Jedynym tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego od maja jest działalność gospodarcza. W tym przypadku pan Michał spełnia warunki do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia składki zdrowotnej.

Rozliczanie roczne składki zdrowotnej niepełnosprawnego przedsiębiorcy

W 2023 roku złożone zostało zapytanie w formie interpelacji nr 43475 do Ministra Zdrowia na temat rocznego rozliczania składki zdrowotnej przez niepełnosprawnego przedsiębiorcę. Chodziło o możliwość preferencyjnego rozliczenia rocznej składki zdrowotnej do wysokości kwoty podatku należnego wynikającego ze złożonego zeznania rocznego pomimo, że składka zdrowotna w trakcie roku była opłacana bez stosowania preferencji. W odpowiedzi uzyskano informację, iż nie ma znaczenia, że ubezpieczony pominął w rozliczeniach miesięcznych możliwości obniżenia składki do wysokości zaliczki na PIT będąc do tego uprawniony. Nie pozbawia to przedsiębiorcy prawa do skorzystania z przedmiotowej ulgi w ramach rozliczenia rocznego poprzez wypełnienie pola 06 w bloku XII deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Podsumowanie

Rozliczanie składki zdrowotnej przysparza wielu problemów przedsiębiorcom, pomimo tego, że przepisy obowiązują już od dłuższego czasu. Wiele regulacji nie jest precyzyjnych i stwarza to problemy zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom ZUS. Nic więc dziwnego, że co jakiś czas pojawiają się kolejne pytania i wątpliwości związane z rozliczeniami. Dzisiaj omawialiśmy składkę zdrowotną osób niepełnosprawnych, które w pewnych okolicznościach mogą płacić składkę zdrowotną do wysokości podatku należnego, pokazaliśmy kiedy jest to możliwe. W odpowiedzi na interpretację Ministerstwo Zdrowia jasno podkreśliło, że jeśli nawet przedsiębiorca nie skorzysta z preferencji w miesięcznych deklaracjach ZUS w trakcie roku podatkowego, to i tak ma prawo rozliczyć roczną składkę zdrowotną do wysokości podatku należnego za dany rok. W innym przypadku przy niewielkich przychodach osiąganych w działalności gospodarczej przedsiębiorca nie będzie musiał w ogóle płacić składki zdrowotnej. Musiałaby to jednak być działalność gospodarcza prowadzona naprawdę na bardzo małą skalę. Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność powinny znać swoje przywileje i z nich korzystać, dzięki temu ograniczają swoje obciążenia składkowe.

Stan prawny na dzień: 18.07.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie