Choć co do zasady kontrola podatkowa powinna być zapowiedziana, to w niektórych sytuacjach organ podatkowy może zjawić się bez zapowiedzi. Warto wiedzieć, jakie czynniki zwiększają ryzyko niezapowiedzianej kontroli podatkowej.
Kontrola podatkowa w większości przypadków nie jest zaskoczeniem dla przedsiębiorców – zgodnie z przepisami, jej rozpoczęcie powinno zostać poprzedzone powiadomieniem. Istnieją jednak sytuacje szczególne, które pozwalają organowi skarbowemu przeprowadzić kontrolę bez uprzedniego poinformowania przedsiębiorcy.
Przepisy Ordynacji podatkowej (art. 282c) wskazują katalog sytuacji, kiedy kontrola podatkowa może być niezapowiedziana. Najczęściej przyczyną jest próba sprawdzenia przez urzędy skarbowe poprawności postępowania lub rozliczania się przedsiębiorcy – dlatego też z taką niezapowiedzianą kontrolą możemy mieć do czynienia, gdy:
Niezapowiedziana kontrola może również wynikać z wcześniejszej, zapowiedzianej kontroli – ma to miejsce wtedy, gdy w wyniku stwierdzonych nieprawidłowości organ rozszerza kontrolę na inne okresy rozliczeniowe.
Kontrola, o której podatnik nie został poinformowany, może być także spowodowana przestępstwem skarbowym. Może ona mieć miejsce zarówno wtedy, kiedy organ skarbowy kontroluje w celu zapobieżenia przestępstwu, jak też w sytuacji, gdy jest już podjęte postępowanie przygotowawcze o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Dodatkowymi aspektami, które nie wymagają zapowiedzenia kontroli, są:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!