Każdemu przedsiębiorcy zakładającemu firmę nadawany jest NIP – dziesięciocyfrowy numer identyfikacji podatkowej. Jeśli do ciągu cyfr dodamy prefiks „PL”, krajowy NIP stanie się jednocześnie numerem identyfikacji podatkowej VAT-UE. Kiedy należy stosować NIP uzupełniony o przedrostek „PL”?
NIP z prefiksem PL powinien być stosowany na:
W praktyce gospodarczej NIP z prefiksem PL można spotkać także na fakturach krajowych. Nie jest to błąd – podatnik ma możliwość stosowania „PL” w dokumentacji krajowej, a także zagranicznej spoza terytorium Unii Europejskiej, chociaż nie jest to obowiązkowe.
Do VAT-UE powinni zarejestrować się zarówno podatnicy VAT czynni, jak i (z pewnymi wyjątkami) zwolnieni z VAT, jeśli planują przeprowadzać transakcje wewnątrzwspólnotowe. Zgłoszenia dokonuje się za pomocą formularza VAT-R, składanego do właściwego urzędu skarbowego.
NIP raz nadany jest już na stałe przypisany do danego przedsiębiorcy. W przypadku NIP-u z prefiksem kraju należy jednak uważać, ponieważ podatnik może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT-UE.
Jeśli przedsiębiorca zostanie wykreślony z rejestru podatników VAT unijnych, traci prawo do korzystania z prefiksu „PL”. Aby ponownie móc stosować numer z przedrostkiem, konieczna będzie kolejna rejestracja do VAT-UE.
Status podatnika VAT-UE można sprawdzić w każdej chwili – Komisja Europejska udostępnia w tym celu specjalny formularz (VIES).Sprawdzić można zarówno swój status, jak i status dowolnego kontrahenta z kraju lub zagranicy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
NIP z prefiksem PL – kto może go używać?