O zmianie Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług (PKWiU) dyskutuje się od dawna. Aktualnie przedsiębiorcy korzystają z PKWiU 2008 i PKWiU 2015. Zmiana przepisów w tym zakresie spowoduje odejście od PKWiU 2008, które obowiązuje do 31.12.2019 r. Od 1 kwietnia 2020 roku obowiązująca będzie PKWiU 2015 dla dostawy towarów natomiast dla dostawy usług Nomenklatura Scalona (CN). Wprowadzane zmiany mają na celu uprościć i ułatwić właściwe przyporządkowanie towarów i usług do właściwych kodów. Dlaczego jest to takie ważne?
- 1. Rola PKWiU w działalności gospodarczej
- 2. Co przyniesie zmiana przepisów?
- 3. Nowa matryca stawek VAT 2020
- 4. Co się zmieni w obniżonych stawkach?
- 5. Zmiany w systemie ryczałtowym dla rolników
- 6. Stawki VAT w 2020 roku na roboty konserwacyjne w budownictwie mieszkaniowym
Stawki VAT 2020 – omówione zagadnienia:
Rola PKWiU w działalności gospodarczej
Klasyfikacja PKWiU ma przede wszystkim zadanie statystyczne, ale również jest wykorzystywana w ustawach podatkowych. Najczęściej kody PKWiU są wykorzystywane w ustawie o podatku VAT. Dzięki właściwemu przyporządkowaniu towaru i usługi do kodu można się dowiedzieć czy przysługuje obniżona stawka podatku VAT, jak również czy przedsiębiorca ma prawo korzystać ze zwolnienia przedmiotowego. Ponadto w okresie funkcjonowania odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym, jeszcze do 31 października 2019 roku, informacja o PKWiU bardzo często decydowała o objęciu danej transakcji odwrotnym obciążeniem. Dotychczasowa praktyka stosowania PKWiU pokazała jak skomplikowane jest prawidłowe przyporządkowanie kodu do towaru czy usługi.
Co przyniesie zmiana przepisów?
Ustawa zmieniająca ustawę o VAT zacznie obowiązywać od 1 listopada 2019 roku.
Nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby podatku VAT zacznie funkcjonować od 1 kwietnia 2020 roku. Od tego czasu dla usług będą obowiązywały kody PKWiU 2015 natomiast dla towarów Nomenklatura Scalona (CN).
Wprowadzana zmiana ma za zadanie uproszczenie w stosowaniu stawek podatku VAT, a tym samym ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku wątpliwości instytucja Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) będzie potwierdzała prawidłowość stosowanych stawek VAT. Ograniczy polemikę na linii podatnik – urząd skarbowy.
Więcej na temat WIS przeczytasz tutaj.
Nowa matryca stawek VAT
Jak czytamy w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej nowa matryca VAT ma być oparta na 3 filarach:
- prostota,
- przejrzystość,
- przyjazność stosowania.
Nowe wykazy towarów i usług objęte obniżonymi stawkami podatku VAT 5% i 8% mają być pogrupowane, w miarę możliwości, całymi działami CN lub PKWiU 2015.
Dzięki nowym założeniom znacznie skrócił się wykaz towarów i usług z nowych załączników:
- nr 3 – stawka podatku VAT 8% (73 pozycje po zmianie, 187 przed zmianą),
- nr 10 – stawka podatku VAT 5% (24 pozycje po zmianie, 35 przed zmianą).
Co się zmieni w obniżonych stawkach?
Nowe rozwiązania mają zniwelować dotychczasowe niekonsekwencje stosowanie różnych stawek VAT na podobne towary.
Dla przykładu: książki – 5% i 23%, wyroby piekarnicze – 5%, 8% i 23%, owoce – 5 i 8%.
Po zmianie dla przykładu pieczywo każdego rodzaju, włącznie z ciastkami, znajdzie się pod poz. 12 zał. 10 “Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka: pieczywa cukiernicze” i objęte będzie 5% stawką podatku VAT. W tym grupowaniu znajdą się również kluski, płatki zbożowe, makarony, niektóre pierogi.
Po zmianie książki, bez względu na nośnik danych (drukowane, na dyskach, taśmach, e-booki, inne) objęte będą jedną 5% stawką podatku VAT.
Zmiany w systemie ryczałtowym dla rolników
W ustawie zmieniającej wprowadzono jeszcze szereg innych zmian. I tak dotychczasowy, załącznik nr 2 do ustawy o VAT “Wykaz towarów i usług, od których dostawy i świadczenia przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług” zostaje uchylony z dniem 01.11.2019 r. ze stosowaniem od 01.04.2020 r. Z uwagi na powyższe wprowadzono zapisy rozszerzające wprost do ustawy o VAT. W art. 2 pkt 21 rozszerzono definicję usług rolniczych. Natomiast w art. 2 pkt 20 przeredagowano definicję produktów rolnych.
Stawka VAT na roboty konserwacyjne w budownictwie mieszkaniowym
W ustawie o VAT w art. 41 zmieniono ust. 12 i 12c, dodano ust. 12d-12e. Dzięki temu zabiegowi roboty konserwacyjne dotyczące:
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
- lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych,
objęte będą 8% stawką podatku VAT. Obniżona stawka nie będzie miała zastosowania w sytuacji, gdy w podstawie opodatkowania świadczonych robót konserwacyjnych wartość towarów (materiałów) przekroczy 50% tej podstawy.
▲ wróć na początek