Przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności gospodarczej sprzedają towary bądź świadczą usługi opodatkowane różnymi stawkami podatku VAT często mają niemały problem z właściwym ich przyporządkowaniem. Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką 5% i 8% w zdecydowanej części został zgrupowany w załączniku nr 3 i 10 do ustawy o podatku od towarów i usług. W publikacji odniesiemy się do zmian obowiązujących od 1 lipca 2020 r.
- 1. Co to jest nowa matryca stawek VAT?
- 2. W jaki sposób ustalić nową klasyfikację według nomenklatury scalonej CN?
- 3. Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS)
- 4. Zastosowanie się do decyzji WIS wydanej dla innego podmiotu
Nowa klasyfikacja towarów i usług oraz matryca VAT – omówione zagadnienia:
Co to jest nowa matryca stawek VAT?
Jest to pojęcie, które wiąże się ze zmianą klasyfikacji towarów i usług na potrzeby podatku VAT. Do 1 lipca 2020 r. obowiązywała Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) 2008 i 2015. Nowa matryca stawek VAT miała wejść w życie od 1 kwietnia 2020 r. jednak z powodu COVID-19 termin ten został przesunięty na 1 lipca 2020 r.
Wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT oznacza przejście z PKWiU 2008 na:
- Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towarów oraz
- Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług.
„Zaktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, mogą powodować dodatkowe trudności dla dużej liczby podatników” – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.
W jaki sposób ustalić nową klasyfikację według nomenklatury scalonej CN?
Kody CN 2020 można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie znajduje się Rozporządzenie wykonawcze UE w sprawie nomenklatury taryfowej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Na tej stronie znajduje się również opisowa wersja w formacie excel Nomenklatury Scalonej 2020.
Informacje na temat kodów CN dostępne są również na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w Przeglądarce Taryfowej.
Niezwykle pomocna dla przedsiębiorcy może się okazać możliwość skorzystania z kluczy powiązań pomiędzy PKWiU a CN.
Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego zamieszczone zostały zestawienia w formacie xls kodów PKWiU 2015 i CN począwszy od 2016 roku, a skończywszy na aktualnym 2020 roku. Dzięki temu szybciej i sprawniej będzie można odszukać nowe kody towarów. Brakuje powiązań PKWIU 2008 z CN, ale w takiej sytuacji należałoby skorzystać z powiązań PKWiU 2008 i PKWiU 2015, a później sprawdzić powiązanie z CN.
Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS)
W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie będzie miał pewności co do tego, czy stosuje właściwą stawkę podatku VAT może wystąpić do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Wystąpienie z wnioskiem o wydanie WIS daje pewność przedsiębiorcy, że stosuje prawidłową stawkę podatku VAT. Ochrona WIS działa od momentu wejścia w życie nowej matrycy stawek VAT, a więc od 1 lipca 2020 r.
Dla dwóch kategorii towarów WIS jest wiążące od 1 listopada 2019 roku:
- Wydawnictwa książkowe (elektroniczne i drukowane książki, broszury, mapy),
- Wydawnictwa prasowe (elektroniczne i drukowane gazety, dzienniki, czasopisma).
Zastosowanie się do decyzji WIS wydanej dla innego podmiotu
W Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Informacji Skarbowej będą publikowane wszystkie decyzje WIS. Jeżeli przedsiębiorca zastosuje się do decyzji WIS wydanej dla innego podmiotu, która będzie dotyczyła towaru bądź usługi tożsamej z jego rodzajem działalności wówczas będzie on również korzystał z ochrony prawnej, co oznacza, że:
- nie poniesie odpowiedzialności karnej skarbowej, nie zostaną mu naliczone odsetki za zwłokę,
- nie zapłaci podatku jeśli zastosuje się do decyzji WIS opublikowanej w BIP.
Należy jednak pamiętać, że taka decyzja WIS może stracić swoją moc, a nastąpi to w sytuacji:
- zmiany przepisów prawa podatkowego,
- uchylenia lub zmiany decyzji WIS przez Dyrektora KIS,
- Dyrektor KIS może z urzędu zmienić wydaną wcześniej decyzję WIS.