Prowadzisz firmę, w której część procesów można zautomatyzować? Rząd planuje wprowadzenie ulgi na technologie automatyzujące.
Codziennie można się dowiedzieć o wprowadzeniu nowych rozwiązań technologicznych w różnych dziedzinach życia. Często są to tzw. gadżety, które ładnie wyglądają, ale niekoniecznie są praktyczne. Coraz częściej chodzi jednak o zachęty dla przedsiębiorców, aby inwestowali w nowoczesne technologie, dzięki czemu polskie firmy będą mogły konkurować z innymi firmami na całym świecie. Jakie zmiany zapowiada rząd na 2021 rok?
Nowe rozwiązania technologiczne już obecnie pozwalają na skorzystanie z pewnych ulg podatkowych takich jak Innovation BOX (IP BOX) i ulga badawczo-rozwojowa (B+R). Szczegółowe informacje można przeczytać w zaproponowanych publikacjach. Oczywiście każda z tych ulg musi być właściwie udokumentowana, aby móc skorzystać z preferencji.
Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Cyfryzacji nowa ulga ma zacząć obowiązywać od 2021 roku. Prace nad zmianą przepisów trwają na szczeblu Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Finansów. Według przedstawicieli rządu niezbędne jest wprowadzenie systemu zachęt do inwestowania, ponieważ jest to punkt wejścia ze swoimi produktami na rynki międzynarodowe. Dodatkowym argumentem przemawiającym za takimi rozwiązaniami są wskaźniki demograficzne. Polska jest starzejącym się krajem i za kilka lat znacznie spadnie ilość osób w wieku produkcyjnym dlatego tę lukę muszą zapełnić roboty lub nowe technologie.
Nowe rozwiązania technologiczne, szczególnie w dobie stanu pandemii, mają za zadanie usprawnienie pracy, zwiększy się wydajność szczególnie firm produkcyjnych. Niewątpliwym minusem jest cena zakupu nowych technologii, która może okazać się nie do przejścia szczególnie dla mikro i małych przedsiębiorców. Roboty czy też inne nowinki technologiczne są niewątpliwie bardzo drogie.
Z nowej ulgi robotyzacyjnej będą mogły skorzystać:
Odliczeniu będzie podlegało 50% wydatków kwalifikowalnych takich jak:
Według wyliczeń Ministerstwa Rozwoju zastosowanie ulgi robotyzacyjnej pozwoli na realne oszczędności rzędu 10% przy zakupie nowych technologii dla przedsiębiorcy.
Oczywiście koszty będą najpierw zewidencjonowane w kosztach uzyskania przychodów na zasadach ogólnych w wysokości 100% i dodatkowo 50% tych kosztów będzie można odliczyć w ramach nowej ulgi. Czyli sumarycznie odliczeniu będzie podlegało 150% kwoty poniesionego wydatku.
Wejście w życie nowych przepisów przewidziane zostało na 1 stycznia 2021 roku, projekt ustawy nie został jeszcze opublikowany. Zgodnie z dotychczasową praktyką powrócimy do tematu ze szczegółami zawartymi w projekcie.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.