|
|
3 minut czytania

Nowe KŚT a podatek dochodowy w 2018 r.

Mimo że zaktualizowana Klasyfikacja Środków Trwałych została sporządzona już w 2016 roku, dopiero w 2018 roku staje się ona wiążąca dla przedsiębiorców. Zmiany są zasadniczo formalne – tzn. dotyczą numeracji oraz nazewnictwa, jeśli jednak posiadamy środki trwałe, warto skontrolować ich poprawność w świetle modyfikacji. Dlaczego?

środek trwały w nowej KŚT
Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Mimo że zaktualizowana Klasyfikacja Środków Trwałych została sporządzona już w 2016 roku, dopiero w 2018 roku staje się ona wiążąca dla przedsiębiorców. Zmiany są zasadniczo formalne – tzn. dotyczą numeracji oraz nazewnictwa, jeśli jednak posiadamy środki trwałe, warto skontrolować ich poprawność w świetle modyfikacji. Dlaczego?

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016

Modyfikacje wprowadzone w nowej klasyfikacji nie zmieniają stawek amortyzacji, możliwa jest jednak sytuacja, że środek trwały dopasowany do konkretnej grupy według podziału KŚT 2010 obecnie będzie podlegał innej klasyfikacji. Co za tym idzie, dotychczasowy symbol KŚT może przyporządkować środek trwały do grupy o innej stawce amortyzacyjnej.

Aby zapobiec takiej sytuacji, Ministerstwo Finansów przygotowało właściwe aktualizacje Załącznika nr 1 do Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych. Dzięki nowelizacji nowe KŚT 2016 oraz wspomniany załącznik są ze sobą spójne, i nie wymagają od przedsiębiorców korygowania stawek amortyzacji, mogą jednak wymagać korekty formalnej.

KŚT 2016 a ewidencja środków trwałych

Nowa klasyfikacja środków trwałych posiada zmienione nazewnictwo oraz numerację w grupach 0, 4 oraz 6. Obecnie nazwy zmodyfikowanych grup oraz podgrup przedstawiają się następująco:

Było – KŚT 2010
Jest – KŚT 2016
Symbol
Nazwa
Symbol
Nazwa
0 – Grunty
04 Użytki ekologiczne 04 Tereny komunikacyjne
05 Tereny różne 05 Użytki ekologiczne
06 Nieużytki 06 Grunty pod wodami
07 Grunty pod wodami 07 Tereny różne
4 Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
48 Pozostałe maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania 48 Pozostałe maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
49 Pozostałe maszyny, urządzenia i aparaty specjalizowane i specjalne, ogólnego zastosowania
6 – Urządzenia techniczne
60 Zbiorniki naziemne 60 Zbiorniki
62 Urządzenia dla radiofonii i telewizji, urządzenia dla telefonii i telegrafii 62 Urządzenia dla radiofonii i telewizji, urządzenia telekomunikacyjne, urządzenia alarmowe i sygnalizacyjne
 

Jak widać, prowadzona dotychczas ewidencja środków trwałych może ulec pewnej zmianie – np. grunt pod wodą, znajdujący się dotychczas w podgrupie 07, powinien zostać przeniesiony do odpowiedniego rodzaju w grupie 06. Dlatego też ważne jest, aby przedsiębiorcy sprawdzili i ewentualnie skorygowali dane swojego majątku trwałego.

Przepisy nie regulują wprost, na jakiej zasadzie i w jakim terminie należy zaktualizować ewidencje środków trwałych – zaleca się jednak dokonać tego poprzez dopisanie równolegle nowych symboli KŚT do nadanych wcześniej symboli KŚT 2010. Aktualizacji warto dokonać w najszybszym możliwym terminie, zgodnie z możliwościami przedsiębiorcy.

Amortyzacja wydaje się trudna? Wprowadź środki trwałe do serwisu ifirma i amortyzuj automatycznie!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003