|
|
4 minut czytania

Nowe obowiązki przedsiębiorców oferujących torby na zakupy z tworzywa sztucznego

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw zmodyfikowała aktualne i wprowadziła nowe obowiązki przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których oferowane są torby na zakupu z tworzywa sztucznego objęte opłatą recyklingową. Sprawdź jakie!

torby foliowe

Podstawową zmianą wynikającą z ustawy jest zmiana definicji toreb na zakupy z tworzywa sztucznego

Porównanie obu definicji dostępne jest poniżej.

Przez torbę na zakupy z tworzywa sztucznego rozumie się:

Do 31.08.2019

Od 01.09.2019 r. 

torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego, do których zalicza się:
  • lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,
  • bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.
torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego, do których zalicza się:

  • lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów, 
  • bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności;
  • pozostałe torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału równej 50 mikrometrów i większej.
 

Pozostałe zmiany, bezpośrednio wynikające ze zmiany definicji toreb na zakupy z tworzywa sztucznego zostały wskazane w tabeli:

Zmieniana ustawa

Przedmiot zmiany

Wejście w życie i przepisy przejściowe

Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi

Zmiana w zakresie przedmiotowym opłaty recyklingowejbędzie ona dotyczyła nie tylko lekkich toreb na zakupy, ale także tych o grubości materiału co najmniej 50 mikrometrów.

Nadal nie będzie pobierana od toreb bardzo lekkich (o grubości poniżej 15 mikrometrów wymaganych np. ze względów higienicznych czy też żywności oferowanej luzem).

 
01-09-2019 r.
Zmiana terminu wnoszenia opłaty recyklingowej – począwszy od opłaty pobranej w 2020 r. będzie ona wnoszona kwartalnie – do 15. dnia miesiąca kolejnego po danym kwartale 01-01-2020 r. 

Nałożenie na przedsiębiorców prowadzących jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego oferujących torby na zakupy z tworzyw sztucznych objętych opłatą recyklingową obowiązku prowadzenia ewidencji nabytych i wydanych lekkich i pozostałych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego w danym roku. 

Ewidencja może mieć formę papierową lub elektroniczną. Przedsiębiorca będzie zobowiązany przechowywać informacje zawarte w ewidencji przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którego informacje dotyczą.

01-01-2020 r. 
Ustawa o odpadach

Poszerzenie zakresu podmiotów podlegających wpisowi do rejestru (BDO), prowadzonego przez marszałka województwa, o prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego w których są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową, o której mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Wykaz ten w zakresie wyżej wskazanych podmiotów będzie zawierał dane takie jak: imię i nazwisko lub nazwę podmiotu, także jego NIP oraz informację o rodzaju prowadzonej działalności i miejscach jej prowadzenia.

01-09-2019 r. Na wpis do rejestru wskazane podmioty mają czas do końca 2019 r. 

Nałożenie na przedsiębiorców prowadzących jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową, o której mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi obowiązku sporządzenia rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami.

Sprawozdanie takie poza danymi identyfikującymi składającego (numer rejestrowy, imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres, NIP) w przypadku wyżej wskazanych podmiotów będzie zawierał dane o liczbie nabytych i wydanych lekkich i pozostałych toreb z tworzywa sztucznego objętych opłatą recyklingową.

Przedsiębiorca sprawozdanie będzie składał za dany rok w terminie do 15 marca roku kolejnego. Będzie ono składane do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce prowadzenia jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w której oferowane są wspomniane wyżej torby.

Sprawozdanie za rok 2019 r. – w przypadku toreb objętych opłatą recyklingową od 01.09.2019 r. będzie obejmowało dane jedynie toreb nabytych i wydatnych w okresie od września do grudnia 2019 r.

 
01-09-2019 r.  Po raz pierwszy składane będzie sprawozdanie za 2019 r.

Z kolei zwiększenie częstotliwości wnoszenia opłaty recyklingowej, a także obowiązki w zakresie prowadzenia ewidencji czy składania sprawozdań przez podmioty oferujące torby na zakupy z tworzywa sztucznego, zgodnie z uzasadnieniem projektu ma na celu zwiększenie nadzoru nad podmiotami pobierającymi opłatę recyklingową.

Ustawa zmieniająca nie wprowadziła zmian w zakresie podatkowego rozliczenia transakcji związanych z obrotem torbami z tworzyw sztucznych objętych opłatą recyklingową. Więcej informacji na ten temat dostępne jest w tekście: Opłata recyklingowa rozliczanie transakcji – odpowiedzi na pytania, planowane zmiany.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie