Posiadasz kasę fiskalną umieszczoną w automacie? Sprawdź nowe przepisy dotyczące takich kas od 2023 roku.
Co do zasady sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych będzie ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Przepisy ogólne na temat obowiązku stosowania kas fiskalnych wynikają wprost z ustawy o podatku VAT. Dodatkowo wydawane są również przepisy wykonawcze w postaci rozporządzeń, w których jest więcej informacji na konkretny temat. W dzisiejszej publikacji zajmiemy nowymi przepisami dotyczącymi kas umieszczanych w automatach od 2023 roku.
Na podstawie ustawy o podatku VAT zostało wydane Rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących. W tym dokumencie znajdziemy informacje o:
Nas będą interesowały kasy o zastosowaniu specjalnym, a jednym z rodzajów takich kas są kasy umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług, ponieważ ich właśnie dotyczą nowe przepisy.
W urządzeniach do automatycznej sprzedaży instalowane są kasy typu online. W takim przypadku przedsiębiorcy mogą wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej. Jeżeli rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik może wystawić paragon fiskalny anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej. Kasa umieszczona w automatach może nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej, pod warunkiem wyświetlania dla nabywcy kodu graficznego QR przez nie mniej niż 30 sekund lub do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży. Taki przepis obowiązywał wcześniej, jeszcze przed zmianą przepisów w marcu 2023 roku, zobaczmy więc co się zmieniło.
Żeby sprostać wymaganiom przepisów w poprzedniej wersji kasa fiskalna stosowana w automatach musiała posiadać drukarkę, ponieważ paragon fiskalny mógł być wydawany w postaci papierowej i postaci elektronicznej. Po zmianie przepisów kasa fiskalna zamieszczana w automatach może nie zawierać drukarki, ale pod pewnymi warunkami. W Rozporządzeniu zmieniającym zostały szczegółowo opisane wprowadzone zmiany.
Kasa nie musi wystawiać papierowego paragonu lub faktury. Na wyświetlaczu kasy pokazują się przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży następujące dane:
|
Kasa bez drukarki nie wystawia:
– w postaci papierowej oraz zapewnia możliwość przesłania tych raportów i dokumentów do komputerowych systemów ogólnodostępnych w celu ich zapisu lub wydruku w tych systemach |
Kasa nie współpracuje z terminalem płatniczym w zakresie polecenia dotyczącego wydruku potwierdzenia transakcji płatniczej oraz raportów związanych z działaniem terminala płatniczego. |
Obecnie w automatach mogą się znajdować kasy fiskalne zawierające i nie zawierające drukarki. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do zmiany Rozporządzenia o wprowadzenie tej zmiany wnioskowali zarówno producenci myjni automatycznych, jak i producenci kas rejestrujących. Pozwoli to na obniżenie kosztów produkcji takiej kasy i usprawni pracę przedsiębiorców, którzy rozliczają sprzedaż w automatycznych urządzeniach.
Zmiana Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących jest korzystna dla właścicieli automatów. Nowe przepisy obowiązują od 16 marca 2023 r. Jednak żeby można było skorzystać z tej opcji przedsiębiorca musi zakupić kasę fiskalną bez drukarki i ją zainstalować w automacie sprzedażowym. Przepisy nie nakładają obowiązku wymiany kas, w obrocie mogą więc być zarówno kasy z drukarkami, jak i bez drukarek. W zależności od modelu posiadanej kasy fiskalnej przedsiębiorca może mieć inne obowiązki o czym napisano w publikacji.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!