|
|
3 minut czytania

Nowe wzory deklaracji VAT dla przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Korzystasz ze zwolnienia z podatku VAT? Sprawdź jednak czy nie musisz składać żadnej deklaracji VAT.

czy podatnik zwolniony z vat składa deklarację

Wydawać by się mogło, że przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego w VAT nie musi składać żadnej deklaracji z tego podatku. Nie jest to jednak do końca prawda. Przedsiębiorcy dokonują różnego rodzaju transakcji wewnątrzwspólnotowych, zarówno ci czynni, jak i zwolnieni z podatku VAT. Przepisy odnośnie opodatkowania transakcji wewnątrzunijnych są bardzo podobne dla podatników czynnych i korzystających ze zwolnienia. Różni ich między innymi sposób przekazywania informacji o nich do urzędu skarbowego.

Kiedy przedsiębiorca zwolniony z VAT rejestruje się do VAT-UE?

Nawet w sytuacji, gdy jesteśmy tzw. nievatowcem jeżeli dokonujemy pewnych transakcji musimy dokonać rejestracji do podatku VAT-UE, aby wejść w posiadanie numeru NIP europejskiego.

Dotyczy to następujących sytuacji:

  1. Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów WNT, gdy wartość transakcji handlowych przekroczy w roku podatkowym kwotę 50.000 PLN.
  2. Importu usług z art. 28b od podatnika zarejestrowanego do VAT-UE.
  3. Świadczenia usług z art. 28b na rzecz podatnika zarejestrowanego do VAT-UE.
W takich przypadkach przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT będzie zobowiązany do składania albo deklaracji VAT-8 albo deklaracji VAT-9M, w których wskaże kwoty transakcji i wyliczy podatek VAT należny podlegający wpłacie do urzędu skarbowego.

Kiedy przedsiębiorca składa deklarację VAT-8, a kiedy VAT-9M?

Deklaracje VAT-8 składają przedsiębiorcy zwolnienie z VAT w sytuacji, gdy:

  1. Dokonują WNT.
  2. Dokonują importu usług.
  3. Dokonują dostawy towarów zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5.
  4. Świadczą usługi zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8.
Deklaracje VAT-9M składają przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w sytuacji, gdy:
  1. Dokonują importu usług.
  2. Dokonują dostawy towarów zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5.
  3. Świadczą usługi zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8.
Jak z tego wynika przedsiębiorca, który rozlicza transakcje WNT składa deklarację VAT-8 również na pozostałe transakcje. Natomiast osoba, która nie rozlicza transakcji WNT zobowiązana jest złożyć deklarację VAT-9M.

Deklaracje składa się w terminie do 25. dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy jak również w tym terminie dokonuje się wpłaty podatku VAT należnego do organu podatkowego. Przedsiębiorcy składający deklarację VAT-8 składają ją co miesiąc bez względu na to czy transakcja w danym miesiącu wystąpi czy też nie.

Nowe wzory deklaracji VAT-8 i VAT-9M

Minister Finansów dnia 14 września 2020 r. wydał rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji o podatku od towarów i usług od podmiotów innych niż zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni (Dz. U. 2020 poz. 1626). Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2020 r. a nowe wzory formularzy stosuje się po raz pierwszy do rozliczeń za miesiąc październik 2020 r.

Nowe wzory formularzy pojawiły się w związku z likwidacją deklaracji VAT z dniem 1 października 2020 r. Zmianie uległ głównie zapis w górnej części deklaracji VAT-9M.

Deklaracja VAT-9 M(wersja 9) przed zmianą:  

  Deklaracja VAT-9M (wersja 10) po zmianie:  
  W przypadku deklaracji VAT-8 od 1 października 2020 r. będzie obowiązywała wersja 11. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że składając rozliczenia za miesiąc październik 2020 r. muszą to już zrobić na nowej wersji formularza VAT-8 (11) i VAT-9M (10).

Przeczytaj również: Rozliczenie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003