Rząd planuje kolejne rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie podczas epidemii koronawirusa. Plany nowelizacji są ogólnodostępne, a my opracowaliśmy najważniejsze z nich. Poniższe punkty mogą przydać się wielu przedsiębiorcom.
Dopłaty do pensji
Przestój lub skrócenie czasu pracy są nieprzyjemnymi sytuacjami, które spotykają coraz więcej osób. Jak dotąd dopłaty do pensji obejmowały tylko przedsiębiorców.
Polecamy!
W nowych przepisach Rząd planuje rozszerzenie listy i uwzględnienie organizacji pozarządowych (takich jak fundacje czy stowarzyszenia) oraz m.in. spółdzielni socjalnych, stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek organizacyjnych związków wyznaniowych. Ponadto ubiegać się o wsparcie mogą również spółki akcyjne i z o.o. Oraz kluby sportowe, jeśli nie działają dla zysku oraz całość dochodu przeznaczą na cele statutowe.
Zmiany w wynagrodzeniu
Nowością w przepisach jest również odmienne ustalanie minimalnej wysokości wynagrodzenia, które może otrzymać pracownik objęty skróconym czasem pracy. Projekt stanowi, że pensja osoby zatrudnionej nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie z uwzględnieniem wymiaru pracy przed jego obniżeniem. W przypadku obniżenia etatu o 20%, zatrudnionemu będzie należała się kwota co najmniej 2600 zł. Zmiany w wynagrodzeniu a zasiłek na dziecko
W przypadku, gdy w następstwie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się COVID-19 wysokość wynagrodzenia osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne i z Funduszu Alimentacyjnego zostanie obniżona, będzie traktowane to jako utrata dochodu. Umożliwi to umożliwi uzyskanie zasiłku na dziecko większej grupie osób (nie tylko tym, które utraciły pracę – jak było dotąd).
Pożyczki na aktywizację zawodową
Zmianie podlegają również przepisy skierowane do osób oraz podmiotów korzystających z instrumentów aktywizacji zawodowej, takich jak pożyczki na uruchomienie działalności gospodarczej oraz na zatrudnienie pracownika. Nowe przepisy zobowiązują do spełniania określonych wymogów w zakresie spłacania pożyczki i utrzymania stanowiska pracy. Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów, osoby korzystające z tego rodzaju pożyczek będą mogły m.in. zawiesić lub wydłużyć okres spłaty.
Szkolenia BHP
Projekt zakłada, że wstępne szkolenia bhp mogą zostać przeprowadzone online. Rozwiązanie jest zgodne z wytycznymi Państwowej Inspekcji Pracy z 1 kwietnia 2020 r. Ograniczą one ilość spotkań oraz pozwolą zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Termin na przeprowadzenie okresowych szkoleń bhp został wydłużony do 60 dni.