Od lipca 2019 roku część pracowników będzie mogła rozpocząć oszczędzanie na emeryturę w ramach nowego projektu tworzącego Pracownicze Plany Kapitałowe. Co to jest? Kogo obejmą PPK? Jak będą funkcjonować? Dowiedz się więcej!
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, przeznaczony dla około 11,5 mln osób zatrudnionych (pierwsi pracownicy będą mogli zacząć oszczędzać już w połowie 2019 roku). PPK umożliwią gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę. Co istotne, pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą prywatną własnością uczestników PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy, dobrowolny system gromadzenia oszczędności emerytalnych, który współtworzony jest przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Dotyczyć będzie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca mógłby dopłacać składkę w wysokości od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. Maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.
Zachętą do rozpoczęcia i kontynuowania oszczędzania w ten sposób ma być jednorazowa „wpłata powitalna” w wysokości 250 zł dla każdego uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych, która będzie finansowana z Funduszu Pracy. Zachętą do systematycznego oszczędzania będą także coroczne dopłaty do rachunku uczestnika w PPK. W praktyce będzie to „dopłata roczna” w wysokości 240 zł (wypłacona po spełnieniu warunków określonych w ustawie), która również zostanie sfinansowana z Funduszu Pracy.
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, z półrocznym vacatio legis. Co to oznacza? Pierwsze firmy zaczną stosować przepisy wspomnianej ustawy od 1 lipca 2019 roku. Co ważne, w tym czasie przepisy te będą obejmować firmy, które zatrudniają minimum 250 osób. Dla mniejszych firm termin wejścia ww. przepisów jest przesunięty:
Pracownik, który zdecyduje się na oszczędzanie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, po ukończeniu 60 roku życia otrzyma wypłatę w wysokości 25% zgromadzonych środków, pozostałe 75% będzie natomiast wypłacane w co najmniej 120 miesięcznych ratach. Istnieje możliwość otrzymania wspomnianych 25% jeszcze przed ukończeniem 60 roku życia. Będzie to możliwe w przypadku poważnego zachorowania jego, małżonka lub dziecka. Co więcej, środki z Pracowniczego Planu Kapitałowego będą mogły zostać wypłacone także na sfinansowanie wkładu własnego kredytu z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!