Zastanawiasz się czy na fakturze za paliwo musi być numer rejestracyjny pojazdu? Sprawdź co na ten temat mówią przepisy.
Wydatki związane z wykorzystaniem pojazdów samochodowych w działalności gospodarczej należą do typowych kosztów związanych z działalnością gospodarczą. Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego dla czynnego podatnika VAT jest bardzo ważne. W interesie przedsiębiorcy leży aby faktura VAT dokumentująca różnego rodzaju transakcje handlowe była wystawiona w sposób kompletny. Musi zawierać wszystkie niezbędne informacje, żeby organ podatkowy nie mógł zakwestionować prawa do odliczenia VAT.
W art. 106e ustawy o podatku VAT wyszczególnione zostały wszystkie niezbędne informacje, jakie powinny się znaleźć na fakturze. Wśród nich nie ma mowy o obowiązku wpisywania numeru rejestracyjnego pojazdu na fakturze. W związku z powyższym jeżeli chodzi o wymóg formalny związany z wystawianiem faktury to jest on spełniony nawet jeżeli na dokumencie nie będzie zamieszczony numer rejestracyjny pojazdu.
W przypadku czynnego podatnika VAT zamieszczenie numeru rejestracyjnego, pomimo braku takiego obowiązku, może stanowić ważny element przy zapisywaniu dokumentu przez służby księgowe, szczególnie jeżeli przedsiębiorca posiada kilka pojazdów samochodowych.
Pamiętajmy, że w przypadku samochodów osobowych przedsiębiorca może skorzystać z możliwości odliczenia 100% lub 50% podatku VAT w zależności od tego czy pojazd jest wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej, czy również prywatnie. Zamieszczenie numeru rejestracyjnego na fakturach za paliwo i nie tylko, bo mogą to być faktury związane z wydatkami eksploatacyjnymi, nie jest zabronione a może okazać się bardzo pomocne.
Jeżeli faktycznie w firmie jest kilka pojazdów, a tego numeru zabraknie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie faktury były opisane na odwrocie ze wskazaniem samochodu i jego numeru rejestracyjnego. Nie jest to zabronione, a niewątpliwie ułatwi pracę osobie, która będzie księgowała takie dokumenty. Ponadto zawarcie takiej informacji jest niezwykle pomocne w sytuacji, gdyby doszło do weryfikacji dokumentów po jakimś czasie przez organy podatkowe.
Jeżeli przepisy nie nakładają obowiązku zamieszczania na fakturach VAT numeru rejestracyjnego to również błąd w numerze nie będzie pozbawiał przedsiębiorcy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. W takiej sytuacji oczywiście można również wystawić notę korygującą prostującą błędny numer rejestracyjny, tylko pamiętajmy – żeby nota wywoła skutek prawny musi zostać podpisana/potwierdzona przez wystawcę faktury.
Podsumowując, należy podkreślić, że od 2014 roku nie ma już obowiązku wpisywania numeru rejestracyjnego na fakturach VAT związanych z zakupem paliwa. Z punktu widzenia podatku dochodowego również nie ma przepisu, który nakazywałby wpisywanie numeru pojazdu na dokumentach kosztowych.
Niemniej jednak zamieszczanie takiego numeru na fakturze będzie bardzo pomocne w przypadku firm, w których wykorzystuje się kilka pojazdów w działalności. W sytuacji gdy sposób wykorzystania będzie różny – tylko w działalności i w sposób mieszany w działalności i prywatnie – to w takich sytuacjach, aby nie doszło do pomyłki w odliczeniu podatku VAT 100% czy 50% decyzja o zamieszczaniu numeru rejestracyjnego nie powinna budzić wątpliwości.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Czy na fakturze za paliwo musi być numer rejestracyjny?
Faktura za paliwo bez numeru rejestracyjnego - kiedy nie jest to wskazane?
Witam. Pracuję na stacji paliw. I pomimo, że od 2013r nie ma obowiązku wpisywania na fakturze numeru rejestracyjnego pojazdu to i tak większość klientów chce mieć wpisany. Niestety nagminnie zdarza się, że klient chce fakturę na inny numer niż rejestracja samochodu pod dystrybutorem. Nasze wewnętrzne przepisy zakazują wpisywania innego numeru. Ewentualnie jeśli tankuje do kanistra to wpisanie np sprzęt, kosiarka itp. Ale kiedy nie chcemy wpisać innego numeru niż ten samochodu do którego baku zostało wlane paliwo to prawie zawsze kończy się to awanturą ze strony klienta. A z drugiej strony nasza firma straszy nas art.62 kks o nierzetelnym wystawianiu faktury. Pytanie – czy są jakieś przepisy mówiące o zakazie wpisywania na żądanie klienta innego numeru niż z pojazdu pod dystrybutorem?