|
|
9 minut czytania

Obowiązek podatkowy sprzedawcy a sprzedaż na Allegro. Czy i kiedy muszę wystawiać faktury?

Sprzedaż na platformach internetowych, takich jak Allegro, staje się coraz popularniejszą formą prowadzenia działalności lub dorabiania w wolnym czasie.

Poznaj opcje dla e-commerce
Sprzedaż na Allegro a obowiązek podatkowy

Wraz ze wzrostem liczby transakcji pojawiają się jednak pytania o obowiązki podatkowe sprzedawców, w tym o konieczność wystawiania faktur. Czy każda sprzedaż wymaga faktury? Kiedy mamy obowiązek dokumentowania sprzedaży, a kiedy nie?

Sprzedaż na Allegro – czy to działalność gospodarcza?

Sprzedaż na Allegro, choć wydaje się często nieformalna, może zostać uznana przez urząd skarbowy za działalność gospodarczą. W polskim prawie nie liczy się wyłącznie fakt rejestracji działalności – kluczowe są cechy prowadzonej sprzedaży.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo przedsiębiorców działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana w sposób ciągły i we własnym imieniu. Jeśli więc sprzedaż na Allegro spełnia kilka kryteriów:

  • ciągłość – sprzedaż prowadzona jest regularnie, a nie jednorazowo lub okazjonalnie,
  • zorganizowanie – na przykład posiadasz magazyn, kupujesz towar specjalnie w celu dalszej odsprzedaży, reklamujesz swoją sprzedaż, inwestujesz w narzędzia promocji,
  • cel zarobkowy – sprzedaż nastawiona jest na uzyskiwanie dochodu, a nie wyłącznie na pozbycie się rzeczy osobistych,
  • własne imię – sprzedajesz we własnym imieniu, a nie na zlecenie kogoś innego,

będzie ona postrzegana w kategoriach działalności gospodarczej, co łączy się z obowiązkiem jej rejestracji i rozliczania podatków jak przedsiębiorca. Wyjątek stanowi działalność nierejestrowana – w tym przypadku, jeśli przychód z działalności nie przekracza 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, to mimo że ma cechy działalności gospodarczej, nie trzeba jej rejestrować.

Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule – Sprzedaż na Allegro: Czy sprzedając na Allegro, muszę zarejestrować działalność gospodarczą?

Sprzedaż prywatna a obowiązek podatkowy  

Warto jednak pamiętać, że nie każda sprzedaż na Allegro rodzi obowiązek podatkowy czy konieczność rejestrowania działalności gospodarczej. Jeśli sprzedajesz przedmioty okazjonalnie, w ramach swojego prywatnego majątku, Twoje obowiązki podatkowe są ograniczone. Jednak także w tym przypadku istnieją pewne warunki, które należy spełnić.

Sprzedaż ma charakter prywatny, jeśli:

  • dotyczy własnych rzeczy ruchomych, które były wcześniej zakupione na użytek własny,
  • nie jest prowadzona w sposób zorganizowany ani ciągły,
  • nie następuje w celu osiągnięcia zysku, lecz jest np. wynikiem zmiany potrzeb, porządkowania rzeczy osobistych lub wyprzedaży zbędnych przedmiotów.

Najczęściej mowa tu na przykład o sprzedaży nieużywanych już przedmiotów – telefony, ubrania, meble, książki, które nie są dłużej potrzebne ich pierwotnemu właścicielowi.

Takie działania nie generują obowiązków związanych z rejestracją firmy, wystawianiem faktur ani płaceniem podatków dochodowych (po spełnieniu dodatkowych warunków, np. użytkowania rzeczy powyżej 6 miesięcy).

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż rzeczy ruchomych podlega opodatkowaniu, jeśli następuje przed upływem 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym dokonano ich nabycia.

Jeżeli sprzedajesz przedmioty, które posiadałeś krócej niż 6 miesięcy, dochód z ich sprzedaży powinieneś opodatkować jako przychód, wykazując go w pozycji “Odpłatne zbycie rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy” (wiersz 7 PIt 36). Natomiast w sytuacji gdy sprzedaż następuje po 6 miesiącach, nie płacisz podatku dochodowego.

W przypadku prywatnej sprzedaży rzeczy nie pojawia się także obowiązek opłacania VAT-u – nie prowadzisz działalności gospodarczej, ani posiadania kasy fiskalnej, czyli nie występujesz jako przedsiębiorca.

Jeśli jednak skala sprzedaży jest duża, a Ty:

  • sprzedajesz regularnie i w dużych ilościach,
  • kupujesz towary w celu dalszej sprzedaży,
  • reklamujesz swoje produkty lub inwestujesz w ich sprzedaż,
  • organizujesz sprzedaż w sposób profesjonalny (np. posiadasz magazyn, opakowania, systemy zarządzania zamówieniami),

urząd skarbowy może uznać Cię za przedsiębiorcę, nakładając obowiązki podatkowe związane zarówno z podatkiem dochodowym, jak i VAT-em oraz składkami ZUS.

Integrator e-commerce

  • Automatyczna obsługa zamówień i fakturowania
  • Asystent zbierania i pakowania
  • Generowanie etykiet i zamawianie kurierów
  • Masowe wystawianie ofert
Do 100 zamówień w pakiecie Faktura+ bez dodatkowych opłat
Powyżej 100 zamówień miesięcznie
41,50 zł/mies.
Sprawdź szczegóły

Obowiązek podatkowy sprzedawcy – kiedy powstaje?

W przypadku sprzedaży na Allegro, obowiązek ten może dotyczyć zarówno podatku VAT, jak i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Obowiązek podatkowy powstaje zazwyczaj w momencie otrzymania zapłaty lub dostawy towaru – w zależności od rodzaju podatku.

Zaczynając od podatku dochodowego od osób fizycznych, za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania towaru, nie później niż dzień:

  • wystawienia faktury,
  • uregulowania należności.

Przykład:

Jeśli klient kupuje produkt 3 maja, płaci 4 maja, a Ty wysyłasz go 5 maja — za datę uzyskania przychodu uznaje się 4 maja (dzień zapłaty).

Nieco inaczej wygląda to przy sprzedaży prywatnej. Obowiązek podatkowy w PIT pojawi się tylko wtedy, gdy:

  • sprzedaż następuje przed upływem 6 miesięcy od zakupu rzeczy,
  • i uzyskasz dochód ze sprzedaży.

W takim wypadku dochód należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT jako „Odpłatne zbycie rzeczy”. Podatek zapłacisz na zasadach ogólnych według skali podatkowej (12% lub 32%).

Przykład:

Kupujesz rower w styczniu. Jeśli sprzedasz go na Allegro po 31 lipca (czyli po upływie 6 miesięcy), dochód z tej sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu.

Równolegle sprzedaż rzeczy prywatnych nie podlega podatkowi VAT.

Sprzedaż prywatna na Allegro

Konsekwencje podatkowe

Sprzedaż rzeczy używanych po 6 miesiącach Brak podatku dochodowego
Sprzedaż rzeczy przed upływem 6 miesięcy Konieczność rozliczenia w PIT
Regularna sprzedaż dużej liczby towarów Ryzyko uznania za działalność gospodarczą (obowiązek podatkowy)

Jeżeli jesteś jednak czynnym podatnikiem VAT (zarejestrowanym na VAT), moment powstania obowiązku podatkowego w VAT określają przepisy ustawy o VAT.

Generalna zasada brzmi:

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Przy czym przez dostawę towarów rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Jeżeli jednak przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

W praktyce oznacza to, że:

  • Jeśli wysyłasz produkt do klienta, obowiązek podatkowy powstaje w momencie przekazania towaru przewoźnikowi lub odbiorcy.
  • W przypadku płatności zaliczkowych (np. przedpłaty) – obowiązek podatkowy powstaje już w momencie otrzymania zaliczki.

Przykład:

Klient kupuje przedmiot 5 maja i płaci z góry. Wysyłka następuje 7 maja. Obowiązek podatkowy VAT powstaje 5 maja – w dniu otrzymania płatności.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej, szczególne zasady mogą obowiązywać przy:

  • sprzedaży na rzecz konsumentów z innych krajów UE (wtedy należy rozważyć zastosowanie procedury OSS – One Stop Shop),
  • sprzedaży towarów importowanych (spoza UE).

W większości przypadków, przy standardowej sprzedaży krajowej na Allegro, zastosowanie mają jednak ogólne zasady – dostawa lub zapłata.

Wystawianie faktur a sprzedaż na Allegro 

Sprzedaż prowadzona za pośrednictwem Allegro nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku prawidłowego dokumentowania transakcji. Fakt, że sprzedaż odbywa się online, nie wpływa na podstawowe zasady wynikające z przepisów podatkowych.

Sprzedając na Allegro, powinieneś wiedzieć, że obowiązek wystawienia faktury nie zawsze jest automatyczny – zależy to głównie od tego, kim jest Twój klient oraz czy prowadzisz działalność gospodarczą.

Jeżeli sprzedajesz rzeczy na Allegro jako osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie masz obowiązku wystawiania faktur. Przy zwyczajnej sprzedaży np. własnych używanych rzeczy (ubrania, książki, elektronikę) raz na jakiś czas, jako osoba fizyczna, nie musisz prowadzić ewidencji sprzedaży, wystawiać faktur ani mieć kasy fiskalnej.

Nawet jeśli kupujący na Allegro poprosi Cię o fakturę, a Ty sprzedajesz prywatnie, nie ma konieczności jej wystawiania. Ewentualnie możesz, jeśli chcesz, wystawić rachunek uproszczony (np. ręczne potwierdzenie sprzedaży).

Obowiązek wystawienia faktury pojawia się dopiero, gdy przedsiębiorca działający na Allegro sprzedaje towar lub usługę innemu przedsiębiorcy (B2B). W takiej sytuacji faktura musi być wystawiona obowiązkowo bez wezwania i powinna zawierać wszystkie wymagane elementy, takie jak: dane sprzedawcy i nabywcy, NIP, datę sprzedaży, nazwę towaru lub usługi, cenę netto, stawkę VAT, kwotę VAT i cenę brutto.

Natomiast gdy Twoim klientem jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, obowiązek wystawienia faktury zależy od tego, czy ta osoba zażąda dokumentu:

  • Jeśli klient poprosi o fakturę – musisz ją wystawić. Przy czym kupującemu przysługują 3 miesiące od dnia wykonania usługi lub dostarczenia towaru na wystosowanie prośby o fakturę. Przedsiębiorca ma wtedy czas na wystawienie dokumentu:
    • do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę/dostarczono towar – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym wykonano usługę/dostarczono towar.
    • w ciągu 15 dni od dnia zgłoszenia żądania – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym wykonano usługę/dostarczono towar.
  • Jeśli nie prosi– nie musisz wystawiać faktury.

Pamiętaj jednak, że nawet w przypadku braku obowiązku fakturowania, sprzedaż musi być udokumentowana zgodnie z przepisami – zwykle poprzez wystawienie paragonu fiskalnego (jeśli masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej).

Faktura elektroniczna na Allegro i pomocne integracje

W praktyce, sprzedawcy Allegro coraz częściej korzystają też z faktur elektronicznych. Tego rodzaju rozwiązanie nie wymaga osobnego uzyskania zgody klienta – wystarczy, że nie sprzeciwi się on takiej formie dokumentowania.

Faktura może być przesłana:

  • w formie elektronicznej na e-mail klienta,
  • lub udostępniona w panelu Allegro (np. w zakładce „Moje zakupy” – jeśli masz system zintegrowany z Allegro i wystawiasz faktury automatycznie).

Prowadząc sprzedaż na Allegro lub innych platformach e-commerce, warto zadbać o sprawną obsługę faktur i dokumentów sprzedażowych. IFIRMA to nowoczesny program księgowy, który umożliwia szybkie i intuicyjne wystawianie faktur online oraz integrację z popularnymi platformami sprzedażowymi, w tym Allegro, Amazon czy własnymi sklepami internetowymi.

Dzięki integracji e-commerce użytkownik może automatycznie importować zamówienia, wystawiać faktury bez konieczności ręcznego przepisywania danych oraz łatwiej rozliczać przychody z wielu źródeł. Rozwiązanie to znacząco usprawnia zarządzanie sprzedażą, minimalizuje ryzyko błędów oraz pozwala zaoszczędzić czas, który sprzedawca może przeznaczyć na rozwój swojego biznesu.

Kasa fiskalna przy sprzedaży na Allegro

Sprzedając towary na Allegro, oprócz obowiązków związanych z fakturami, należy również mieć na uwadzę aspekt dotyczący kasy fiskalnej. Jeżeli sprzedajesz na Allegro konsumentom, w teorii powinieneś mieć kasę fiskalną, aby ewidencjonować każdą transakcję. Jednak prawo przewiduje zwolnienia, które często są stosowane w przypadku sprzedaży internetowej.

Mowa tu o sytuacjach, przy których jednocześnie spełnione są wszystkie warunki:

  • Cała zapłata za towar następuje za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK-u (np. szybkie płatności Allegro PayU, Przelewy24, przelew tradycyjny).
  • Posiadasz dokumenty, które jednoznacznie potwierdzają:
    • jakiej sprzedaży dotyczyła płatność,
    • kto był nabywcą (np. imię, nazwisko, adres).
  • Nie sprzedajesz towarów lub usług wyłączonych ze zwolnienia (np. perfumy, części motoryzacyjne, sprzęt RTV – dla takich produktów przepisy mogą wymagać ewidencjonowania mimo płatności bezgotówkowej).

A jak to wygląda przy wystawianiu faktur?

Jeśli do każdej sprzedaży wystawiasz fakturę VAT lub fakturę imienną na rzecz kupującego:

  • sprzedaż dokumentowana fakturami nie musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej,
  • jednak warunkiem jest, że wystawiasz fakturę na żądanie kupującego lub z własnej inicjatywy i posiadasz dowód płatności (np. przelew).

Podsumowanie

Sprzedaż na Allegro, choć wydaje się prosta i dostępna dla każdego, wiąże się z określonymi obowiązkami podatkowymi. Jeśli prowadzisz sprzedaż w ramach działalności gospodarczej, musisz pamiętać o odpowiednim dokumentowaniu przychodów, przestrzeganiu terminów podatkowych oraz wystawianiu faktur – automatycznie dla firm oraz na życzenie klientów indywidualnych. Dodatkowo, w zależności od charakteru sprzedaży, może ciążyć na Tobie obowiązek posiadania kasy fiskalnej, choć w wielu przypadkach możliwe okazuje się skorzystanie ze zwolnienia.

Autor ifirma.pl

Oliwia Józefowiak

Autorka treści poruszających tematykę zarówno biznesową, e-commercową, oraz księgową. W tekstach tworzonych na ifirma.pl dąży do kreatywnego, ale też zrozumiałego omówienia często zawiłych aspektów z obszaru ekonomii, ułatwiając przedsiębiorczym osobom stawianie pierwszych kroków w świecie biznesu. Jako absolwentka Rachunkowości i Controllingu, przekłada zdobytą wiedzę również na praktyczne działania, które przybliża czytelnikom w formie efektywnych rozwiązań. Na co dzień przyjmuje analityczną perspektywę, przemieniając nawet pozornie zwyczajne otoczenie w cenne źródło inspiracji.

Napisz do nas w sprawie integracji → ecom@ifirma.pl

Porozmawiajmy!

Chcesz poznać bliżej integrator e-commerce albo rozwijać go razem z nami? A może masz pomysł na kolejną integrację? Napisz do nas!

ecom@ifirma.pl

Załóż darmowe konto w IFIRMA

Wypróbuj przez 30 dni za darmo. Bez zobowiązań.

Załóż darmowe konto
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003