Posiadasz kasę fiskalną? Sprawdź, czy nie musisz posiadać kasy online.
Obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej istnieje od wielu lat. Również w tym obszarze wprowadzane są zmiany, które spowodują odejście od papierowych i elektronicznych zapisów. Obecnie kasy starszego typu są sukcesywnie wycofywane z użycia, a w to miejsce wchodzą kasy online i kasy w postaci oprogramowania. Dzisiaj opiszemy kto ma obowiązek posiadania kasy online.
Kasy online pojawiły się w 2019 roku, co nie oznacza, że wszyscy przedsiębiorcy powinni je od razu posiadać. Takie rozwiązanie dla kas fiskalnych pozwala na monitorowanie sprzedaży przez Ministerstwo Finansów.
Posiadanie kasy online wiąże się z koniecznością dostępu do Internetu, ponieważ kasa jest połączona z Centralnym Repozytorium Kas. Ta forma rejestracji sprzedaży na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych umożliwi gromadzenie na poziomie centralnym danych dotyczących obrotu i kwot podatku VAT ewidencjonowanych na poszczególnych urządzeniach. Ma to oczywiście związek ze zmniejszaniem szarej strefy i zwiększeniem wpływów do budżetu państwa.
Obecnie nie można już kupić kas z papierowym zapisem kopii, a od 1 stycznia 2023 roku nie będzie można nabywać także kas elektronicznych. Kasy starego typu będą mogły być używane do momentu zużycia lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej.
Zgodnie z przepisami kasy online muszą posiadać następujące branże:
|
|
Są to oczywiście informacje na moment publikacji artykułu, dlatego powinno się na bieżąco śledzić informacje na ten temat.
W związku z wprowadzeniem kas online zniesione zostały niektóre obowiązki wobec fiskusa:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Kasy online - od kiedy trzeba je wprowadzić?