Prowadzisz jednostkę handlową? Wprowadzasz na rynek produkty w opakowaniach, sprawdź czy nie musisz dokonać wpisu do rejestru BDO.
Jednostki handlu detalicznego i hurtowego mają coraz więcej obowiązków związanych z gospodarką różnego rodzaju odpadami, które wytwarzają. Taki obowiązek może również dotyczyć firm, które wprowadzają produkty w opakowaniach. Problematyka ta została uregulowana między innymi w ustawie o odpadach. Głównym założeniem wprowadzanych regulacji jest zmniejszenie negatywnego wpływu nadmiernego wytwarzania odpadów na środowisko i ludzi. Dzięki nowym regulacjom będzie możliwa większa efektywność gospodarowania odpadami. Kto posiada obowiązek wpisu do BDO? Jakie obowiązują terminy i ewentualne konsekwencje? Sprawdź!
Obowiązek wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO) mają następujące grupy przedsiębiorców:
Katalog przedsiębiorców objętych obowiązkowym wpisem do rejestru BDO jest bardzo obszerny, a jego przedmiotowy charakter uzależniony jest od różnego rodzaju branż, które zostały wymienione w ustawie o odpadach.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w branżach wskazanych poniżej są zobowiązani do dokonania rejestracji do BDO:
Istnieje pewna grupa przedsiębiorców, którzy zostaną wpisani przez marszałka województwa z automatu bez składania przez nich wniosku. Będzie to miało miejsce w przypadku następujących firm:
Na stronie BDO został zamieszczony formularz interaktywny, który może służyć pomocniczo i informacyjnie do sprawdzenia, czy przedsiębiorca znajduje się w grupie podmiotów podlegających pod obowiązek rejestracyjny. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie informacja ogólna i nie stanowi wykładni prawa.
Wpis powinien być dokonany przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Termin na dokonanie wpisu wynosi 30 dni pod warunkiem, że składany wniosek jest kompletny i bezbłędny. Do wniosku należy dołączyć kopię opłaty rejestrowej i oświadczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. O dokonanym wpisie zostaniemy poinformowani pisemnie wraz z podaniem indywidualnego numeru rejestrowego. Otrzymany numer powinien być zamieszczany na dokumentach firmowych. Otrzymany login i hasło posłużą do logowania w systemie BDO i sporządzania wymaganych sprawozdań. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą już działalność gospodarczą powinni dokonać wpisu do rejestru BDO niezwłocznie.
Kary przewidziane ustawą są bardzo dotkliwe wynoszą od 5000 zł do 1 mln zł oraz może być wymierzona przez sąd – kara aresztu albo grzywny.
Firmy, które nie będą zarejestrowane w BDO nie będą mogły od 1 stycznia 2020 roku przekazywać swoich odpadów firmom odbierającym. Papierowa karta przekazania odpadów nie będzie dostępna a brak rejestracji uniemożliwi wystawienie elektronicznej karty przekazania odpadów.
W sytuacji, gdy doszło do zmiany wymagającej aktualizacji danych w systemie BDO, należy wypełnić wniosek aktualizacyjny. Termin na to wynosi 30 dni od dnia zaistnienia zmiany informacji zawartych w rejestrze lub zakresu prowadzonej działalności.
Aktualizacja BDO jest wymagana w przypadku:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Kogo dotyczy obowiązkowy wpis do rejestru BDO?
Kto zostanie wpisany do rejestru BDO z urzędu?
Kiedy dokonać wpisu do BDO?
Aktualizacja BDO - kiedy jest potrzebna?
Do kiedy trzeba dokonać aktualizacji BDO?