Przedsiębiorcy-nabywcy najczęściej otrzymują faktury w trakcie lub po dokonaniu transakcji. Zgodnie z przepisami mogą się jednak zdarzyć sytuacje, kiedy faktura zostanie wystawiona przed datą dokonania zakupu – nawet do 30 dni. Kiedy więc powinno nastąpić odliczenie VAT od faktury przed sprzedażą?
- 1. Faktura przed sprzedażą a odliczenie VAT – zasady ogólne
- 2. Przykładowe rozliczenie
- 3. Faktura przed transakcją – przepisy szczegółowe
- 4. Przykład
Odliczenie VAT od faktury przed sprzedażą – omówione zagadnienia:
Faktura przed sprzedażą a odliczenie VAT – zasady ogólne
Zgodnie z podstawowymi zasadami, prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje nabywcy nie wcześniej, niż w momencie:
- Powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy, oraz
- Otrzymania faktury.
Uwaga!
Powyższa zasada dotyczy standardowych wydatków, dokonywanych przez przedsiębiorcę będącego czynnym podatnikiem VAT z pełnym prawem do odliczenia. Sytuacje szczególne (zakup paliwa do samochodu osobowego, nabycie przy sprzedaży mieszanej lub nabycie wyłączone z prawa do odliczenia przez ustawę) powinny być rozpatrywane indywidualnie.
Ogólną zasadą powstawania obowiązku podatkowego u sprzedawcy jest moment dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Dla nabywcy oznacza to, że prawo do odliczenia będzie przysługiwało po otrzymaniu towaru lub zakończeniu usługi, oraz otrzymaniu faktury.
Tym samym przy tego typu transakcji fakt, że faktura została wystawiona przed sprzedażą, nie będzie miał generalnie wpływu na możliwość odliczenia VAT od zakupu.
Przykład 1
Przedsiębiorca zamówił w hurtowni kafelki z dostawą do firmy, fakturę otrzymał przy zamówieniu 23 lutego 2018 r. Towar został dostarczony do firmy 2 marca 2018 r. Obowiązek podatkowy powstał u sprzedawcy w momencie dokonania dostawy towarów, a co za tym idzie – w tym samym momencie powstało prawo do odliczenia VAT u nabywcy. VAT naliczony można odliczyć najwcześniej w marcu 2018 r.
Program do faktur – Darmowe kontoFaktura przed transakcją – przepisy szczegółowe
Wystawienie faktury przed sprzedażą może mieć znaczenie dla nabywcy, jeśli dotyczyć będzie specyficznej dostawy albo usługi. Wyjątki, dla których obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstaje w momencie wystawienia faktury, zostały zawarte w art. 19a ust. 5 pkt. 3 i 4 Ustawy o VAT.
Jeśli zdarzy się, że faktura przed sprzedażą zostanie wystawiona dla tego typu specyficznej transakcji, nabywca ma co do zasady prawo do odliczenia VAT już w momencie otrzymania faktury – posiada bowiem fakturę, a skoro tak, u sprzedawcy powstał już obowiązek podatkowy. Fakt, że usługa nie została jeszcze zakończona czy towar nie dotarł do nabywcy, nie ma tu znaczenia.
Przykład 2
Faktura za ratę leasingową za kwiecień 2018 r. została wystawiona 1 marca 2018 r. Leasing jest wyjątkiem wymienionym w art. 19a ust. 5 pkt. 4 Ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w VAT powstanie zatem zgodnie z datą wystawienia faktury, w marcu 2018 r. Nabywca otrzymał fakturę 10 marca 2018 r. – prawo do odliczenia powstanie już w marcu 2018 r.
Czy wiesz, kiedy data wystawienia faktury będzie wpływała na moment ujęcia kosztu?
Sprawdź przewodnik!