Zastanawiasz się, czy istnieje możliwość odliczenia VAT od usług noclegowych? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się kiedy jest to możliwe.
Początek roku 2021 roku przyniósł wiele zmian podatkowych. Jedną z takich głośnych propozycji rządu jest zmiana ustawy o podatku VAT nazywana pakietem SLIM VAT. W ramach nowych rozwiązań pojawiła się również możliwość odliczenia podatku VAT od usług noclegowych, ale tylko i wyłącznie w określonych okolicznościach. Jakie to będą sytuacje opiszemy w publikacji.
Zgodnie z ustawą od podatku VAT przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od nabytych usług noclegowych. Zostało zadane pytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy przepisy krajowe, w tym zakresie, są zgodne z regulacjami unijnymi.
TSUE uznał, że co do zasady są zgodne z przepisami prawa unijnego. Wyjątkiem jest przypadek, kiedy podatnik nabywa usługi noclegowe i gastronomiczne, które następnie refakturuje na rzecz innych podatników. Ten wyrok spowodował wprowadzenie nowego zapisu do ustawy o podatku VAT w ramach pakietu SLIM VAT.
Jeżeli usługi noclegowe będą nabywane w celu ich dalszej odsprzedaży na zasadzie refakturowania usług, to wówczas przedsiębiorca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT od faktury. To rozwiązanie nie dotyczy usług nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty rozliczanych obowiązkowo w systemie VAT-marża. W takim przypadku przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usługi noclegowej.
Przykład 1
Jan Kowalski zakupił nowe oprogramowanie w firmie, które będzie wymagało przeprowadzenia serii szkoleń dla pracowników. W tym celu podpisał umowę z firmą szkoleniową, w ramach której ma zapewnić noclegi dla osób szkolących, które następnie będą refakturowane na firmę szkolącą. W tym przypadku nabycie usług noclegowych podlega dalszej odsprzedaży, dlatego przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z otrzymanej faktury za nocleg.
W pozostałym zakresie przedsiębiorcy, którzy nabywają usługi noclegowe w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie mają prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od faktury zakupu usługi. Taka faktura znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów w kwocie brutto, zarówno u podatnika VAT czynnego, jak również korzystającego ze zwolnienia z podatku.
Przykład 2
Jan Nowak przebywał w podróży służbowej mającej związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z uwagi na pobyt w innej miejscowości musiał skorzystać z usługi noclegowej. W takim przypadku pan Jan nie odliczy podatku VAT od faktury za nabytą usługę noclegową.
Spór na temat odliczenia VAT, który był przez nas poruszany niejednokrotnie, dotyczący refakturowania, został rozstrzygnięty na korzyść przedsiębiorców.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Odliczenie podatku VAT od nabycia usług noclegowych - czy to możliwe?