Dokonujesz rozliczenia podatku VAT w okresach miesięcznych? Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone w 2021 roku.
Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, jeżeli spełniają warunki ustawowe, mają przywilej odliczenia podatku VAT naliczonego od dokonywanych wydatków. Ustawa o podatku VAT precyzuje, w jakich okresach może być dokonane wspomniane odliczenie. Pakiet SLIM VAT wprowadził pewne zmiany jeżeli chodzi o termin na odliczenie VAT “na bieżąco” przy miesięcznym rozliczaniu podatku. Sprawdźmy, na czym polegają zmiany.
Zgodnie z przepisami do końca 2020 roku, obniżenia podatku VAT należnego od sprzedaży o podatek VAT naliczony od zakupów, można było dokonać “na bieżąco” w rozliczeniu za bieżący miesiąc, w którym przysługiwało takie prawo, i w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Określenie “na bieżąco” należy rozumieć jako – bez konieczności dokonywania korekty deklaracji czy JPK_V7. Co do zasady prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje aż do upływu terminu przedawnienia zobowiązania.
Przykład 1
Pani Ania rozlicza podatek VAT miesięcznie, dokonała zakupów towarów handlowych w miesiącu styczniu z prawem do odliczenia podatku VAT w tym samym miesiącu. Pani Ania nie skorzystała z odliczenia w miesiącu styczniu, a więc od 1 stycznia 2021 roku ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony od zakupów “na bieżąco”, czyli bez korekty JPK_V7, w kolejnych trzech miesiącach: luty, marzec, kwiecień. Jeżeli pani Ania nie odliczy podatku VAT w rozliczeniu za miesiąc kwiecień, to będzie mogła to zrobić poprzez złożenie korekty JPK_V7M za miesiąc styczeń.
Wprowadzona zmiana nie obejmuje zasad odliczania VAT naliczonego od zakupów przez przedsiębiorców, którzy rozliczają VAT kwartalnie. W ich przypadku w dalszym ciągu obowiązuje zasada 3 kolejnych okresów rozliczeniowych. Oznacza to, że mogą odliczyć VAT od zakupów “na bieżąco” w rozliczeniu za kwartał, w którym przysługuje im to odliczenie i w dwóch kolejnych kwartałach po tym kwartale, czyli łącznie w ciągu 3 kwartałów.
Przykład 2
Pan Andrzej rozlicza podatek VAT kwartalnie, zakupił drukarkę w miesiącu lutym z prawem do odliczenia podatku VAT w tym miesiącu. Pierwszym okresem rozliczeniowym będzie I kwartał, a dwa kolejne okresy rozliczeniowe to II i III kwartał, w których pan Andrzej może dokonać odliczenia podatku VAT od zakupu “na bieżąco”.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Ile jest miesięcy na odliczenie VAT?
Witam a co z fakturą z 11-2021. Znalazła się po 25-01-2022. czy można ją jeszcze odliczyć. ?