|
|
2 minut czytania

Kiedy można odliczyć VAT od usług gastronomicznych i hotelowych

Przedsiębiorcy nie mają prawa do odliczenia VAT z faktur za usługi gastronomiczne i hotelowe. Istnieją jednak sytuacje, kiedy możliwe stanie się odzyskanie VAT od tego typu świadczeń. Kliknij i dowiedz się więcej!

usługi hotelowe

Usługi pokrewne do usług gastronomicznych i hotelowych – czy dają prawo do odliczenia VAT?

Usługi gastronomiczne i hotelowe

Stanowią wyjątek pod względem prawa do odliczenia podatku od towarów i usług znajdującego się na fakturach za takie świadczenia. Przedsiębiorca, który otrzyma taki dokument księguje go w koszty w wartości brutto, bez uwzględniania w rejestrze VAT. Istnieją jednak sytuacje, kiedy możliwe staje się odliczenie podatku naliczonego do usług gastronomicznych i hotelowych.

Usługi gastronomiczne i hotelowe bez odliczenia VAT

Brak prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur za usługi gastronomiczne i hotelowe wynika wprost z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: (…)

4) usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) (uchylony)

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Usługi gastronomiczne i hotelowe jako część kompleksowego świadczenia

Jeżeli usługa gastronomiczna lub hotelowa jest elementem składowym całego kompleksu usług – np. usługi szkoleniowej – wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by odliczyć VAT od całej wartości faktury za takie świadczenie (czyli od usługi szkoleniowej). Ważne jest jednak, by tego typu usługi miały charakter pomocniczy wobec głównej usługi.

Usługa hotelowa a najem krótkoterminowy

Przedsiębiorcy, którzy np. w trakcie podróży służbowych skorzystają z usług najmu krótkoterminowego (np. za pośrednictwem serwisu Airbnb lub booking.com) i otrzymają za takie świadczenie fakturę, będą mogli odliczyć zawarty na niej VAT. Najem krótkoterminowy lokalu mieszkalnego jest odrębnym typem świadczenia, którego nie obejmuje wyjątek określony we wspomnianym wyżej art. 88 ustawy o VAT.

Usługa gastronomiczna a usługa cateringowa

Podobne rozróżnienie występuje w przypadku usług gastronomicznych i cateringowych (sklasyfikowanych odrębnie w PKWiU). Zgodnie z powszechnie przyjętą linią orzeczniczą, usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany, np. w restauracji. Natomiast przez usługi cateringowe należy rozumieć usługi polegające na:

  •    dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności albo napojów,
  •    dostarczaniu żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie.

Co ważne, przedsiębiorca, który otrzyma fakturę za usługi cateringowe ma prawo do odliczenia zawartego na niej podatku od towarów i usług.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003