Wynagrodzenie chorobowe to świadczenie pieniężne przysługujące pracownikowi za czas choroby. Niezdolność spowodowana chorobą uniemożliwia świadczenie pracy u danego pracodawcy, z tytułu którego wypłacane jest mu wynagrodzenie. Przepisy prawa przewidują jednak okoliczności, które mogą doprowadzić do odmowy wypłaty wynagrodzenia.
Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi, że osobą niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
Za czas niezdolności pracownika do pracy spowodowanej chorobą czy wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy przysługuje wynagrodzenie, wypłacane w następujący sposób:
Wynagrodzenie chorobowe
Odmowa przyznania wynagrodzenia chorobowego może nastąpić w kilku przypadkach:
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
Pamiętaj, że zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, który przypada w czasie:
Pracowniku, pamiętaj, że choroba w czasie trwania stosunku pracy nie powoduje pozbawienia Cię wynagrodzenia. Istnieją jednak okoliczności, które mogą wyłączyć otrzymywanie tegoż wynagrodzenia, np. gdy choroba wystąpiła z Twojej winy albo gdy zwolnienie lekarskie jest niewłaściwie wykorzystywane. W zakresie zwolnienia lekarskiego (L4) pamiętaj, że należy je dostarczyć do pracodawcy w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Jeśli przekroczysz ten termin bez uzasadnionej przyczyny, to wysokość Twojego wynagrodzenia chorobowego może zostać obniżona o 25%, a w niektórych przypadkach – nawet odmówione.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!