Każdy podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za podatki wynikające ze zobowiązań podatkowych. Przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej szczegółowo regulują tę kwestię, albowiem określają zarówno zakres odpowiedzialności jak i jej ograniczenie.
Więcej na ten temat przeczytasz w niniejszym artykule.
Zgodnie z przepisem art. 26 Ordynacji podatkowej Podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki.
Przepis ten stanowi konkretyzację normy konstytucyjnej wynikającej z przepisu art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nakładającej na każdego obowiązek ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków określonych w ustawie.
Co do zasady odpowiedzialność podatkowa powinna być rozumiana jako dopuszczalność żądania przez wierzyciela podatkowego zapłaty podatku od zobowiązanych do tego podmiotów oraz możliwość stosowania przewidzianych prawem środków zmierzających do przymusowego wyegzekwowania należnych podatków z ich majątku. Odpowiedzialność podatnika ma charakter osobisty nieograniczony, co oznacza, iż odpowiada on całym swoim majątkiem. Wierzyciel może wówczas sięgać do wszystkich składników majątku dłużnika, tj. majątkowych praw podmiotowych (aktywów), jakie aktualnie znajdują się w tym majątku.
Dodatkowo wskazać należy, że odpowiedzialność podatnika ma charakter obiektywny i w ślad za stanowiskiem wyrażonym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 8 listopada 2018 r. o sygn. akt I SA/Gl 575/18 odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe, jako świadczenia publicznoprawne, nie jest oparta na zasadzie winy. To, że strona działa w dobrej lub złej wierze, nie może wpływać na kształt obowiązku podatkowego.
Warto również wskazać, że:
Termin „majątek’ nie został zdefiniowany w polskim systemie prawa. W szerokim znaczeniu majątek rozumiany jest jako ogół aktywów i pasywów należących do określonego podmiotu. Kodeks cywilny definiuje bardzo podobne pojęcie – mienia, przez które rozumie własność i inne prawa majątkowe [por. art. 44 Kodeksu cywilnego].
Odpowiedzialność płatnika, o której mowa w przepisie art. 26a Ordynacji podatkowej zajdzie tylko wtedy, gdy źródłem przychodu będą tytuły wprost wskazane w art. 12, 13 i 18 ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli zaś źródłem przychodów byłaby pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 5b ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych to ta odpowiedzialność nie zachodzi. Artykuł 5b przedmiotowej ustawy stanowi, że za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
Ograniczona odpowiedzialność podatnika przedmiotowo związana jest z uzyskiwaniem przychodów ze ściśle określonych tytułów wskazanych w:
Dodatkowo skutkiem przyjętego w przepisie art. 26a § 1 i 2 Ordynacji podatkowej uregulowania wyłącznej odpowiedzialności płatnika i ograniczonej odpowiedzialności podatnika będzie to, że zapłata podatku (zaliczki) przez podatnika nie może zwolnić płatnika, albowiem wówczas powstałaby nadpłata podatku (zaliczki) wpłaconego przez podatnika.
Zgodnie z przepisem art. 29 Ordynacji podatkowej:
Powyższy przepis art. 29 Ordynacji podatkowej reguluje zagadnienie zakresu odpowiedzialności podatkowej osób pozostających w związku małżeńskim oraz skutków podatkowych zmiany ustroju majątkowego małżeńskiego dla odpowiedzialności podatkowej podatnika (małżonka), a pośrednio także małżonka niebędącego podatnikiem.
Małżeńska wspólność majątkowa stanowi zasadę regulującą ustrój majątkowy małżeński. Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Zastanawiasz się czy istnieje możliwość zapłacenia podatku za pośrednictwem rachunku bankowego innego podmiotu niż podatnik? Przejdź do tego artykułu, gdzie wyjaśniamy tę kwestię.
W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że:
Odpowiedzialność podatkowa ma charakter osobisty nieograniczony, co oznacza, że za dług podatkowy zgodnie z regulacjami wynikającymi z przepisów Ordynacji podatkowej podatnik odpowiada całym swoim majątkiem oraz majątkiem wspólnym, w przypadku gdy jest majątek objęty wspólnością majątkową w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim.
Chcesz wiedzieć czy w sprawach podatkowych musisz występować przed organami podatkowymi osobiście czy też możesz działać przez ustanowionego przez siebie pełnomocnika? Przejdź do tego artykułu, w którym szczegółowo omawiamy to zagadnienie.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.