Epidemia koronawirusa wywołała kryzys w wielu firmach. Utracenie źródeł dochodów, mniejszy popyt i niska frekwencja pracowników negatywnie wpłynęły na sytuację finansową firm. Wielu przedsiębiorców utraciło płynność finansową, a co za tym idzie – możliwość opłaty bieżących składek ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zadeklarował pomoc i przygotował ułatwienia dla działalności znajdujących się w trudnej sytuacji.
- 1. Odroczenie i rozłożenie na raty płatności składek ZUS
- 2. Zwolnienie ze składek ZUS
Odroczenie lub zwolnienie ze składek ZUS – omówione zagadnienia:
Odroczenie i rozłożenie na raty płatności składek ZUS
Firmy mają możliwość skorzystać z uproszczonych form pomocy. Jak informuje oficjalna strona ZUS, osoby, które zawarły umowę o rozłożeniu na raty bieżących składek lub należności, mogą skorzystać z form pomocy takich jak:
- odroczenie terminu płatności składek ZUS o 3 miesiące
(za okres od lutego do kwietnia 2020 r.), - wydłużenie terminu spłaty w ratach o 3 miesiące
(w przypadkach, gdy termin opłaty został wyznaczony w okresie od marca do maja 2020 r.).
Aby skorzystać z ulgi dla przedsiębiorców, należy wypełnić wniosek dostępny na stronie. Wniosek można przesłać za pośrednictwem portalu PUE ZUS, złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS lub wysłać pocztą. Należy w nim wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i uniemożliwiła terminową opłatę należności. Jeśli przedsiębiorca prowadzi pełną księgowość, to powinien też dołączyć sprawozdanie finansowe za 2018 lub 2019 r. Sprawozdanie może zostać dostarczone za pomocą PUE ZUS.
Opisane ulgi będą udzielane w ramach pomocy de minimis, dlatego ZUS wymaga złożenia również dodatkowych dokumentów dotyczących pomocy publicznej.
Uwaga!
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że złożenie wniosku nie zapewnia udzielenia ulgi. Ulga może również nie zostać przyznana, jeśli z analizy dokumentów wyniknie, że w ostatnich 3 latach przyznano przedsiębiorstwu pomoc publiczną de minimis powyżej 200 tys. euro.
Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, przedsiębiorca otrzyma e-mail lub list na adres adresu pocztowego z dokumentami dotyczącymi pomocy publicznej. Otrzymane dokumenty należy przeczytać i podpisać, a następnie przesłać je z powrotem do nadawcy.
Wymagane jest również dostarczenie oryginałów dokumentów w ciągu 14 dni liczonych od zakończenia stanu epidemiologicznego. Jeśli ZUS ich nie otrzyma, będzie mógł wycofać udzieloną ulgę oraz naliczyć odsetki od należności objętych umową.
Jeśli zaproponowana pomoc dla przedsiębiorców nie odciąży budżetu firmy, będzie można ubiegać się o renegocjację zawartej umowy.
Zwolnienie ze składek ZUS
W sobotę 21.03.2020 r. prezydent Andrzej Duda zaproponował zmianę w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej – zwolnienie przedsiebiorców ze składek ZUS (zawieszenie płatności składek).
Rozwiązanie to dotyczy mikroprzedsiebiorców, samozatrudnionych i zleceniobiorców. Zwolnienie ze składek dotyczyć będzie okresu od 1 marca do 31 maja jednak aby z niego skorzystać należy spełnić pewne warunki
Zwolnienie ze składek ZUS dotyczy tych przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed lutym 2020 r.
Ważne!
Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. Zarejestruj się i sprawdź sam.
Kwestie składek ZUS szczegółowo omawiamy w naszym kompendium wiedzy o pomocy dla firm – w związku z epidemią koronawirusa.