Przedsiębiorca, który obawia się niedotrzymania terminu podatkowego w zapłacie podatku, może starać się o ulgę w tym zakresie. Zgodnie z Ordynacją podatkową, jedną z możliwości jest odroczenie terminu zapłaty zobowiązania podatkowego. Jak starać się o taką pomoc?
- 1. Zobowiązanie podatkowe a zaległość – uwaga na terminy
- 2. Odroczenie terminu tylko na wniosek
- 3. Odroczenie terminu płatności podatku – czas oczekiwania
Odroczenie terminu płatności podatku – mówione zagadnienia:
Zobowiązanie podatkowe a zaległość – uwaga na terminy
Starania o uzyskanie ulgi w postaci odroczenia zobowiązania podatkowego należy zacząć jeszcze przed upływem terminu podatkowego. Jest to związane z faktem, że podatnik nie jest jeszcze dłużnikiem budżetu państwa – nie ma zatem zaległości podatkowej, i co za tym idzie – związanych z nią odsetek.
Jeśli uda się uzyskać odroczenie terminu podatkowego, odsetki nadal nie będą naliczane – pod warunkiem, że podatek zostanie opłacony w nowym, wyznaczonym przez urząd skarbowy terminie.
Warto to wiedzieć, ponieważ w razie niedopełnienia obowiązku zobowiązanie stanie się zaległością, liczoną od pierwotnego terminu płatności.
Odroczenie terminu tylko na wniosek
Generalnie wniosek o odroczenie terminu płatności podatku składa się w urzędzie skarbowym. Ordynacja podatkowa i inne ustawy podatkowe nie określają jednego wzoru takiego dokumentu, warto jednak zorientować się we własnym urzędzie skarbowym – czasem dana placówka ma przygotowane przykładowe formularze.
Pochodzenie wzoru nie jest tak istotne, jak jego zawartość. We właściwie wypełnionym wniosku powinny znaleźć się:
- Dane składającego wniosek (przedsiębiorcy),
- Dane adresata (właściwego urzędu skarbowego),
- Cel – tu: odroczenie terminu zapłaty podatku,
- Uzasadnienie.
Uzasadnienie to bardzo istotna część – zgodnie z przepisami, ulga taka jak odroczenie terminu płatności podatku może być podyktowana wyłącznieważnym interesem podatnika albo interesem publicznym.
Za takie uznaje się np. klęskę żywiołową, pobyt w szpitalu, załamania rynku, utratę możliwości zarobkowania, konieczność utrzymania lub tworzenia nowych miejsc pracy etc. Co ważne, uzasadnienie powinno zostać poparte dowodami – dowolną dokumentacją, zaświadczeniami i tym podobnymi dokumentami.
Uwaga!
Przepisy nie regulują pojęć ważnego interesu podatnika i interesu publicznego. jednakże przytoczone argumenty (sytuacje, zdarzenia) nie powinny być zawinione przez podatnika.
Wniosek przekazujemy do urzędu skarbowego podpisany i uzupełniony o dowody w formie załączników do wniosku. Wniosek może być papierowy – składamy go wtedy osobiście z potwierdzeniem odebrania przez urzędnika lub wysyłając listem poleconym. Obecnie można również skorzystać z formy elektronicznej i złożyć wniosek o odroczenie podatku przez ePUAP.
Odroczenie terminu płatności podatku– czas oczekiwania
Generalnie odpowiedź na złożony wniosek powinna być udzielona bez zbędnej zwłoki – zatem jak najszybciej. Przedsiębiorca nie powinien jednak czekać dłużej niż miesiąc lub – w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych – dwa miesiące od złożenia wniosku.