Problem z terminowym regulowaniem należności publicznoprawnych, do których zalicza się również opłacanie składek ZUS może mieć hipotecznie każdy z przedsiębiorców. W takiej sytuacji najlepiej zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy w postaci ulgi w spłacie zobowiązań wobec ZUS.
- 1. Jakie są konsekwencje nieopłacenia składek ZUS w terminie?
- 2. Kto może wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek?
- 3. Jakie składki mogą zostać odroczone?
- 4. Złożenie wniosku o odroczenie do ZUS
- 5. Na jakich warunkach dokonuje się zapłaty składek odroczonych?
Odroczenie płatności składek ZUS – omówione zagadnienia:
Jakie są konsekwencje nieopłacenia składek ZUS w terminie?
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie przykre konsekwencje mogą spotkać przedsiębiorcę jeżeli nie opłaci w terminie płatności składek ZUS. Do takich typowych należą:
- od nieopłaconych w terminie składek będą naliczone odsetki za zwłokę,
- przedsiębiorcy, którzy opłacają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe stracą prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego,
- ZUS może rozpocząć postępowanie egzekucyjne co wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci kosztów egzekucyjnych.
Kto może wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek?
Z wnioskiem o odroczenie może się zwrócić do ZUS każdy płatnik składek, który ma problemy z bieżącym regulowaniem składek. W takim przypadku bez znaczenia jest wielkość przedsiębiorstwa i jego forma organizacyjna. Z takim wnioskiem może również wystąpić w imieniu płatnika ustanowiony przez niego pełnomocnik. Dzięki odroczeniu składki można zapłacić w późniejszym terminie. W decyzji ZUS zostanie podany nowy termin płatności składek.
Jakie składki mogą zostać odroczone?
Odroczenie może obejmować każdego rodzaju składkę jaką zobowiązany jest opłacać płatnik, a mianowicie składki na:
- ubezpieczenia społeczne,
- ubezpieczenia zdrowotne,
- Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- Fundusz Emerytur Pomostowych.
Warunkiem uzyskania odroczenia przedmiotowych składek jest złożenie wniosku najpóźniej w dniu upływu terminu płatności.
Odroczenie może dotyczyć tylko składek bieżących lub przyszłych, których termin płatności nie upłynął.
Nie mogą być objęte odroczeniem zaległe składki, czyli powstałe po upływie terminu zapłaty.
Złożenie wniosku o odroczenie do ZUS
Samo złożenie wniosku o odroczenie nie gwarantuje jeszcze otrzymania takiej ulgi. W sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzyma z ZUS decyzję odmowną będzie zobowiązany do uregulowania zaległości wraz z należnymi odsetkami za zwłokę naliczonymi od terminu płatności do dnia zapłaty, łącznie z tym dniem. Szczegółowe informacje w jaki sposób należy ubiegać się o odroczenie składek ZUS można znaleźć na stronie internetowej ZUS. Jeśli sytuacja finansowa płatnika się zmieni zawsze można wnioskować o zmianę warunków odroczenia. Jeżeli decyzja o odroczeniu jest w ocenie przedsiębiorcy niekorzystna lub jest to odmowa odroczenia, może on skorzystać z drogi odwoławczej do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Na jakich warunkach dokonuje się zapłaty składek odroczonych?
W decyzji o odroczeniu składek ZUS zostanie naliczona opłata prolongacyjna od terminu płatności do dnia odroczenia, nie wystąpią natomiast odsetki za zwłokę. Wysokość opłaty prolongacyjnej wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę, które na chwile obecną wynoszą 8%, a więc opłata prolongacyjna wynosi 4%. Jeżeli przedsiębiorca nie zapłaci składek ZUS w terminie odroczonym w takiej sytuacji decyzja wygaśnie i należy jak najszybciej spłacić zaległość wraz z odsetkami za zwłokę. W każdej chwili przedsiębiorca może odstąpić od umowy z ZUS w sprawie odroczenia.