Spóźniasz się z zapłatą podatku? Sprawdź, jak i kiedy naliczać odsetki od zaległości podatkowych a także takie odsetki niesłusznie pobrane są oprocentowane przez fiskusa.
Na pewno wielu przedsiębiorcom zdarzyła się zapłata podatku po upływie ustawowego terminu płatności. Każdy wie również o tym, że w takich przypadkach poza zapłatą zaległości podatkowej trzeba jeszcze dodatkowo uregulować odsetki. W dzisiejszej publikacji napiszemy czym są odsetki za zwłokę, jak i kiedy są naliczane a także odniesiemy się do oprocentowania odsetek za zwłokę przez fiskusa, jeżeli zostały niesłusznie pobrane.
Na temat odsetek za zwłokę i opłaty prolongacyjnej wypowiada się ustawa Ordynacja podatkowa. Temu zagadnieniu ustawodawca poświęcił cały rozdział 6 Ordynacji, czytamy w nim m.in., kiedy są naliczane odsetki za zwłokę i kto je nalicza.
Odsetki za zwłokę są naliczane od zaległości podatkowych i nieuregulowanych w terminie płatności zaliczek na podatek
|
Obowiązek naliczenia odsetek ciąży na: podatniku, płatniku, inkasencie, następcy prawnym lub osobie trzeciej, która odpowiada za zaległości podatkowe
|
Odsetki za zwłokę są naliczane od następnego dnia po dniu terminu płatności podatku do dnia zapłaty, łącznie z tym dniem
|
Jeżeli fiskus dokonał zwrotu lub zaliczenia na poczet bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, nadpłaty, podatku, oprocentowania w sytuacji, gdy były one zwrócone lub zaliczone nienależnie, to odsetki za zwłokę są naliczane od dnia ich zwrotu lub zaliczenia do dnia zapłaty
|
Odsetki za zwłokę są wpłacane bez wezwania urzędu skarbowego
|
Przepisy wypowiadają się również na temat, kiedy odsetek za zwłokę się nie nalicza, pełen katalog takich przypadków został wymieniony w art. 54 ustawy Ordynacja podatkowa.
Co prawda dostępnych jest wiele kalkulatorów do naliczania odsetek za zwłokę, ale napiszemy według jakiego wzoru to się wylicza. W sprawie naliczania odsetek zostało wydane specjalne Rozporządzenie Ministra Finansów, w którym podany jest wzór:
Gdzie poszczególne oznaczenia odnoszą się do:
Kz – kwoty zaległości,
L – liczby dni zwłoki,
O – stawki odsetek za zwłokę,
365 – liczby dni w roku,
On – kwoty odsetek za zwłokę,
Opz – kwoty odsetek za zwłokę po zaokrągleniu.
Stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim i 2%.
Przez wiele lat wysokość odsetek za zwłokę była na poziomie 8%. Z uwagi na wysoką inflację w 2022 roku nastąpił ich dwukrotny wzrost. Jeśli w okresie, za który są naliczane odsetki za zwłokę obowiązywały różne stawki odsetek, odsetki są wyliczane odrębnie za każdy z tych okresów.
Ustawodawca przewidział również możliwość zastosowania obniżonej i podwyższonej stawki odsetek za zwłokę w ściśle określonych przypadkach.
Pan Ignacy jest czynnym podatnikiem VAT i rozlicza się z urzędem skarbowym w okresach miesięcznych. W rozliczeniu za miesiąc czerwiec 2022 r. błędnie zaksięgował jedną fakturę zakupu, o czym się zorientował 12 grudnia 2022 r. W tym samym dniu złożył korektę JPK_V7M, a dopłaty różnicy podatku dokonał 16 grudnia 2022 r. W takim przypadku pan Ignacy naliczy odsetki za zwłokę od 26.07.2022 r. (25.07.2022 r. termin na złożenie JPK za czerwiec) do dnia 16.12.2022 r. w wysokości 8,25%.
W ustawie Ordynacja podatkowa wymienione zostały również przypadki, w których przedsiębiorca zapłaci podwyższone odsetki za zwłokę. Dotyczy to zobowiązań podatkowych w podatku VAT i podatku akcyzowym.
Podwyższone odsetki za zwłokę są stosowane w następujących przypadkach:
W ustawie Ordynacja podatkowa mowa jest również o przypadkach, w których to organ podatkowy nalicza oprocentowanie dla przedsiębiorcy. Jeśli już powstanie taka nadpłata, to jest ona oprocentowana odsetkami w takiej samej wysokości, jak te które się płaci od zaległości podatkowych. Nadpłata może powstać zarówno w podatku dochodowym, jak i podatku VAT w bardzo różnych okolicznościach.
Nie każda nadpłata będzie jednak generowała obowiązek wypłaty oprocentowania. Przypadki, w których przepisy nakładają taki obowiązek na organy podatkowe zostały wymienione w Ordynacji. Najczęściej ma to związek ze zwrotem nadpłaty po upływie ustawowego terminu, będą to m.in. nadpłaty wynikające z:
Przepisy przewidują różne terminy na dokonanie zwrotu nadpłaty, poniżej podajemy przykładowe:
Pan Michał złożył 1 marca 2022 r. elektronicznie zeznanie roczne PIT-36 za 2021 rok, z którego wynikała nadpłata podlegajaca zwrotowi na rachunek bankowy. Termin na zwrot tej nadpłaty upływał 14 kwietnia 2022 r. Z winy urzędu zwrot został dokonany dopiero 30.04.2022 r. W tym przypadku urząd nalicza oprocentowanie od dnia złożenia zeznania, tj. 1 marca, do dnia zwrotu, czyli 30 kwietnia. Oprocentowanie będzie w wysokości stawki odsetek za zwłokę, jaka obowiązywała w tym terminie.
Pan Adam dnia 1 września 2022 r. złożył wniosek o stwierdzenia nadpłaty i zgodnie z przepisami została wydana decyzja 3 listopada 2022 r. W takim przypadku urząd ma 30 dni na dokonanie zwrotu i ten termin upływa 3 grudnia 2022 r. Jeśli urząd dokona zwrotu po tym terminie, to należne będzie do wypłaty oprocentowanie od dnia złożenia wniosku, czyli 1 września do dnia zwrotu nadpłaty.
W stosunku do pani Krystyny toczyło się postępowanie kontrolne w wyniku, którego została wydana decyzja określająca podatek do zapłaty. Pani Krystyna uregulowała całość zobowiązania wraz z należnymi odsetkami za zwłokę i jednocześnie złożyła odwołanie od tej decyzji. W wyniku przeprowadzonego postępowania decyzja została uchylona w całości i nie ma potrzeby wydawania nowej. W tym przypadku urząd ma 30 dni na dokonanie zwrotu nadpłaty od dnia uchylenia decyzji.
Dodatkowo opiszemy jeszcze przypadek, w którym Sąd uznał, że nawet nadpłata odsetek, która powstaje z błędnego rozliczenia dokonanej wpłaty, będzie podlegała oprocentowaniu. Sprawa rozstrzygnięta w wyroku WSA sygn. akt III SA/Wa 550/22 z dnia 19.10.2022 r. dotyczyła spółki, która dokonała zapłaty podatku VAT wraz z należnymi odsetkami na podstawie decyzji urzędu skarbowego. Na tę okoliczność spółka otrzymała postanowienie o zaliczeniu wpłaty. Okazało się jednak, że wpłata została źle zaksięgowana, błędnie zostały obliczone odsetki od zaległości podatkowej. Spółka złożyła zażalenie na postanowienie wydane przez urząd skarbowy, które w toku prowadzonych postępowań zostało końcowo uchylone przez Sąd. Niesłusznie pobrane odsetki zostały zwrócone spółce, ale bez oprocentowania, z czym się nie zgodził przedsiębiorca i sprawa trafiła do Sądu. W rozstrzygnięciu, które zapadło przywołano argumentację, na którą powoływał się fiskus, że przepisy nie przewidują oprocentowania nadpłaty powstałej w wyniku uchylenia postanowienia przez Sąd. Jednak WSA nie zgodził się z tą argumentacją wskazując, że w opisanej sprawie organ podatkowy powinien uznać, że w obowiązujących przepisach jest luka prawna, a w takich sytuacjach rozstrzygnięcie powinno być na korzyść przedsiębiorcy. Jest to zasada zaufania do organów podatkowych, o której jest mowa również w Ordynacji podatkowej. Sąd uchylił decyzję odmawiającą wypłaty oprocentowania od zapłaconych przez spółkę odsetek za zwłokę, a to oznacza, że takie oprocentowanie powinno być naliczone. Jest to niewątpliwie bardzo ciekawe rozstrzygnięcie, które pokazuje furtkę przedsiębiorcom, że mogą ubiegać się o oprocentowanie nadpłaty nie tylko w oparciu o decyzję organu podatkowego, ale również wydane postanowienie.
Temat naliczania odsetek za zwłokę, ale również oprocentowania nadpłat jest tematem bardzo ważnym i jak się okazuje niekiedy również złożonym. Przedsiębiorcy powinni znać swoje obowiązki, ale również nie są pozbawieni praw, chociażby do zwrotu nadpłaty wraz z oprocentowaniem w określonych przypadkach. Przywołany wyrok Sądu WSA dobitnie wskazał na lukę w przepisach, a to oznacza najczęściej, że sprawa powinna być rozstrzygana na korzyść przedsiębiorcy. Każda osoba, nie tylko prowadząca firmę, może się znaleźć w podobnej sytuacji, dlatego warto wiedzieć i pamiętać o swoich uprawnieniach i z nich korzystać. Na pewno dochodzenie swoich praw przed fiskusem nie jest łatwym zadaniem, a do tego długotrwałym, jednak wydaje się, że może mieć również swój pozytywny wydźwięk. Miejmy nadzieję, że wyrok zostanie utrzymany w mocy, a ustawodawca pochyli się nad zmianą przepisów w tym zakresie, oby pozytywnej dla przedsiębiorców.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.