Odwrotne obciążenie w VAT wiąże się z przeniesieniem obowiązku podatkowego w VAT z dostawcy na nabywcę. Z mechanizmem działania odwrotnego obciążenia w VAT dla usług budowlano-montażowych można zapoznać się w broszurach informacyjnych Ministerstwa Finansów z marca i lipca 2017 roku. W załączniku nr 14 do ustawy o VAT zawarty jest wykaz prac budowlano-montażowych, do których stosuje się odwrócony VAT.
- 1. Dostawa usług budowlanych z załącznika 14
- 2. Warunki stosowania odwrotnego obciążenia w budownictwie
- 3. Status podwykonawcy
- 4. Obowiązki po stronie usługobiorcy
- 5. Obowiązki po stronie usługodawcy
- 6. Co zamiast odwrotnego obciążenia w budownictwie – zmiana przepisów
Odwrotne obciążenie VAT a usługi budowlane – omówione zagadnienia:
Dostawa usług budowlanych z załącznika 14
Mechanizmem odwrotnego obciążenia w VAT objęte są niektóre kategorie usług budowlano-montażowych, dla przykładu:
- Roboty ziemne,
- Roboty tynkarskie,
- Roboty malarskie,
- Budowa, przebudowa, remont budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
- Instalacje elektryczne, cieplne i gazowe.
Wszystkie usługi budowlane wymienione w załączniku nr 14 sklasyfikowane są pod odpowiednim kodem PKWiU. W przypadku wątpliwości co do właściwego przyporządkowania numeru PKWiU do usługi budowlanej można skorzystać z wyszukiwarki na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Gdy to okaże się niewystarczające można wystąpić o wydanie pisemnej informacji do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi właściwego dla całej Polski.
Warunki stosowania odwrotnego obciążenia w budownictwie
Zastosowanie odwrotnego obciążenia w VAT możliwe jest przy łącznym spełnieniu następujących warunków
- Zarówno usługodawca jak i usługobiorca muszą być czynnymi podatnikami VAT, nie mogą korzystać ze zwolnień z podatku,
- Usługodawca musi występować w charakterze podwykonawcy,
- Usługi muszą być wymienione w załączniku nr 14 do ustawy.
Status podwykonawcy
Ustawa o VAT nie opisuje pojęcia „podwykonawcy”. W takiej sytuacji właściwym jest odniesienie do definicji słownikowych, na które powołuje się również Ministerstwo Finansów w broszurach na temat odwrotnego obciążenia w VAT.
Zgodnie z definicją:„podwykonawca – to firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy”
INWESTOR ➡ GENERALNY WYKONAWCA ➡ PODWYKONAWCA
W dużym uproszczeniu wygląda to w sposób przedstawiony jak na powyższym schemacie. Podwykonawcą staje się każdy kolejny przedsiębiorca wykonujący zlecenie na rzecz głównego wykonawcy.
Obowiązki po stronie usługobiorcy
Zgodnie z generalną zasadą odwrotnego obciążenia usługobiorca jest zobowiązany do naliczenia VAT należnego i naliczonego. W przypadku świadczenia usług budowlanych fakturę wystawia nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi (art. 106i ust. 3 pkt 1 ). Co istotne nawet jeśli usługodawca nie wystawi faktury w tym terminie należy rozpoznać obowiązek podatkowy i rozliczyć VAT.
Usługobiorca wykazuje podatek VAT należny w deklaracji VAT-7(19) w poz. 34 i 35, a podatek VAT naliczony w poz. 45 i 46 – w przypadku środków trwałych poz. 43 i 44.
Obowiązki po stronie usługodawcy
- Usługodawca musi wystawić uproszczoną fakturę VAT na wykonana usługę budowlaną w terminie 30 dni od wykonania usługi,
- Faktura uproszczona nie zawiera informacji o kwocie i stawce podatku, musi natomiast zawierać adnotację: „odwrotne obciążenie”,
- W deklaracji VAT-7(19) taka transakcja wykazana jest w poz. 31 w kwocie netto,
- W terminie do 25-tego następnego miesiąca usługodawca składa informację podsumowującą VAT-27 do naczelnika urzędu skarbowego właściwego miejscowo. W informacji znajdują się dane podmiotów i łączna kwota transakcji do danego nabywcy jaka miała miejsce danego miesiąca.
Co zamiast odwrotnego obciążenia w budownictwie – zmiana przepisów
Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej toczyły się dyskusje co zamiast odwrotnego obciążenia w VAT? Wybór padł na obowiązkowy split payment przy określonej kwocie transakcji.
W projekcie zapisane jest, że dla kwoty transakcji powyżej 15.000 zł brutto będzie obowiązywał mechanizm podzielonej płatności (MPP).
Przy płatności za usługę budowlaną do 15.000 zł będą obowiązywały zasady ogólne, a MPP będzie dobrowolny.
W przypadku robót budowlanych po zmianie przepisów usługa wykonana zarówno przez podwykonawcę jak również wykonawcę ma być objęta split payment przy uwzględnieniu kryterium kwotowego.
Z uwagi na trwający proces legislacyjny należy pamiętać, aby ponownie po wejściu przepisów w życie zapoznać się z nowymi regulacjami.
Chcesz wiedzieć więcej na temat split payment – przeczytaj!
UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.