Rok 2019 – tak jak poprzednie lata – ma przynieść sporo zmian w przepisach, w tym także w zakresie składek ZUS. Jedną z nich jest dość kontrowersyjny, a jednocześnie niepewny w zakresie legislacyjnym projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zakładający zniesienie ograniczenia składek emerytalnych i rentowych po przekroczeniu ustawowego progu przychodów.
- 1. Składka emerytalna i składka rentowa ograniczona dla najbogatszych
- 2. Składki dla wszystkich, wpływ dla budżetu
Składki emerytalne i rentowe – omówione zagadnienia:
Składka emerytalna i składka rentowa ograniczona dla najbogatszych
Chociaż obowiązek opłacania składek ZUS wydaje się być nieodłącznym składnikiem zarabiania, przepisy przewidują określone ograniczenia. Jednym z nich jest zniesienie obowiązku opłacania składki emerytalnej i rentowej w momencie przekroczenia trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, osoby które w trakcie roku podatkowego przekroczyły limit zarobków wynikający z trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia, zostają zwolnione z obowiązku opłacania składek emerytalnej i rentowej.
Dla przykładu, w 2018 r. wskazany powyżej limit wyniósł ok. 135.000 zł.
Składki dla wszystkich, wpływ dla budżetu
Zgodnie z projektem ustawy, który został przyjęty jeszcze w grudniu 2017 r., wskazane powyżej ograniczenie miałoby przestać obowiązywać z początkiem 2019 r.
Zatem co do zasady nawet zarabiając więcej, niż trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia w skali roku, należałoby odprowadzać wszystkie składki społeczne– emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, przez cały rok podatkowy.
Niestety, obecnie, przy końcu 2018 r., nadal nie jest pewne, czy omawiane przepisy wejdą w życie. Na początku 2018 r. zostały one bowiem przekazane do Trybunału Konstytucyjnego, decyzją Prezydenta – przyczyną przekazania nowelizacji do rozpatrzenia miały być błędy w przeprowadzonym procesie legislacyjnym. Trybunał odniósł się od tych zastrzeżeń w połowie listopada 2018 r., orzekając iż rzeczywiście w trakcie prac na ustawą wystąpiły błędy – jednocześnie jednak nie odniósł się do merytorycznego zakresu noweli. Wiadomo wobec tego, że limit składek nie zostanie zniesiony przed końcem 2018 r., natomiast niewykluczone, że takie zmiany będą ponownie zgłaszane w przyszłości.
Sprawdź inne zmiany w ZUS 2019 r. – zobacz, ile zaoszczędzisz przyjmując proporcjonalne składki ZUS!
▲ wróć na początek