Rodzice i opiekunowie dzieci napotkali wiele niedogodności z powodu epidemii koronawirusa. Tematy takie jak opieka nad dzieckiem i zasiłek opiekuńczy nieustannie powracają w rozmowach i pytaniach zdezorientowanych rodziców. Poniższy artykuł pomoże uporządkować chaos informacyjny.
Zasiłek opiekuńczy na dziecko 2020
Termin zamknięcia placówek edukacyjnych, takich jak szkoły, żłobki czy przedszkola, został przesunięty do 11 kwietnia. Co w przypadku, kiedy rodzic posiadający ubezpieczenie chorobowe nie ma możliwości pracy zdalnej, ani zorganizowania opieki dziecku w wieku do 8 lat?
Można ubiegać się wtedy o uzyskanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, choć nie ma przepisów, które sankcjonują korzystanie z niego po 25 marca
Taki zasiłek wynosi 80% dotychczasowej wypłaty, jednak pozwala zapewnić dziecku opiekę przez okres pandemii.
Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie narażać zdrowia seniorów (babć i dziadków), którzy są w grupie wysokiego ryzyka zarażenia koronawirusem i w razie możliwości decydujemy się na samodzielną opiekę nad dzieckiem, nawet jeśli będzie oznaczała mniejszą wypłatę.
Pozytywną informacją jest, że można już składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Prośba zostanie rozpatrzona po wejściu w życie nowych przepisów.
Ważne!
Skomplikowane? Nadal nie jesteś pewien jak wypełnić ten wniosek? Klienci księgowości internetowej mogą liczyć na wsparcie naszych specjalistów w tym zakresie. Zarejestruj się i sprawdź sam.
Dodatkowy zasiłek nie będzie wliczany do podstawowego zasiłku opiekuńczego na okres 60 dni w roku kalendarzowym.
Warto wspomnieć, że można również złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy na dziecko za okres, który już minął. Należy zrobić to do 6 miesięcy od ostatniego dnia, za który można było dostać zasiłek.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 25 marca 2020
Prace nad zmianą ustawy, która wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres dłuższy niż 14 dni po 25 marca br. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r. Aby wystąpić o dodatkowy zasiłek można:
- złożyć oświadczenie do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki, które jest wnioskiem o wypłatę zasiłku na dalszy (kolejny) okres;
lub
- wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. (…) W takim przypadku, po wejściu w życie ustawy nowelizującej ustawę z dnia 2 marca 2020 r. z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r., taki wniosek będzie potraktowany jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie to oznaczało, że okres przyznanego zasiłku opiekuńczego, nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, natomiast będzie wliczony do limitu, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Praca zdalna a koronawirus
Rząd opracował nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Zgodnie z nimi, należy ograniczyć do minimum przebywanie poza domem. Nowe ustalenia zmniejszają także dozwoloną liczbę osób znajdujących się w komunikacji miejskiej. Przemieszczanie do miejsca pracy jest w dalszym ciągu dozwolone, jednak wobec ryzyka zakażenia koronawirusem, warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Zachęcamy do porozumienia się z pracodawcą w sprawie pracy zdalnej. Praca z domu będzie najlepszym rozwiązaniem dla rodziców nieco starszych pociech.
Co w wypadku, kiedy rodzaj pracy uniemożliwia przejście na tryb zdalny?
Z uwagi na zamknięcie placówek edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, a także sklepów, wiele osób zostało pozbawionych możliwości pracy. O ile nauczyciele i wykładowcy, mogą korzystać z platform e-learningowych, tak pracownicy usług handlowych zostali pozbawieni przestrzeni do pracy.
Pracownikowi należy się wynagrodzenie za czas niewykonywanej pracy, gdy wyraża on gotowość do spełniania obowiązków, a pracodawca nie zapewnia warunków.
Zmiana obowiązków pracy w czasie epidemii?
Aby zachować ciągłość wykonywania obowiązków, pracodawca może przekształcić zadania pracownika. Częstym rozwiązaniem jest korzystanie z narzędzi on-line wspomagających pracę. Komunikatory i platformy spotkań zyskały w ostatnim czasie dużą popularność. Znane są przypadki, gdy pracodawca zezwala na elastyczny tryb pracy, tak aby w ciągu dnia pracownik mógł poświęcić energię na opiekę nad dzieckiem, a wieczorem dokończyć wymagane obowiązki zawodowe.
Uwaga!
31 marca br. Sejm uchwalił ustawę, która wprowadziła zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym.
Zmiany te polegają na:
- wydłużeniu o kolejne 14 dni okresu, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy,
- przyznaniu prawa do tego zasiłku rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.
Od 26 marca 2020 r. z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać nie tylko rodzice, których dziecko uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, ale także rodzice, których dzieckiem opiekowała się „niania” (z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą) albo dzienny opiekun, jeśli z powodu COVID-19 nie mogą opiekować się dzieckiem.