Zastanawiasz się, czy opłaty środowiskowe mogą być zaksięgowane w kosztach? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Korzystanie ze środowiska rodzi określone obowiązki po stronie przedsiębiorców. Są szczegółowe regulacje, w jaki sposób są obliczane opłaty środowiskowe, które następnie należy wpłacić do urzędu marszałkowskiego. W tym miejscu można się zastanowić, czy taka opłata może być ujęta w kosztach uzyskania przychodów. Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszej publikacji.
Jeżeli chodzi o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, to za koszty uzyskania przychodów uważa się wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Ważne jest, żeby taki wydatek nie znalazł się w art. 23, który opisuje co jest wyłączone z kosztów. W naszym przypadku opłata środowiskowa nie została wykazana w wyłączeniach, w związku z czym nie ma przeciwwskazań, aby ją zaksięgować w kosztach podatkowych.
Przedsiębiorca, który prowadzi PKPiR musi dodatkowo pamiętać, że są szczegółowe przepisy wykonawcze, które opisują wprost, w jaki sposób prowadzić książkę przychodów w sposób niewadliwy. Jest to rozporządzenie w sprawie prowadzenia PKPiR. W rozporządzeniu jest informacja m.in. na temat sposobu dokumentowania kosztów. Wymienione są wszystkie dowody, które stanowią podstawę zapisów w PKPiR. Jeżeli chodzi o dokumentowanie opłaty środowiskowej, to mieści się ona pod pojęciem “inne dowody opłat”.
Podstawą zapisu w PKPiR będzie bankowy dowód wpłaty dokonanej na rachunek urzędu marszałkowskiego. Księgowania dokonujemy w miesiącu, w którym zapłacono opłatę środowiskową. Jest to koszt podatkowy, który należy ująć w kol. 13 “Pozostałe wydatki”.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.