Zastanawiasz się, czy zapłacisz podatek od sprzedaży nieruchomości? Przeczytaj artykuł, który odpowie na twoje pytania.
Odpłatne zbycie nieruchomości należy rozumieć jako sprzedaż, zamianę i inne odpłatne (za wynagrodzeniem) rozporządzenie nieruchomością. Jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi przed upływem 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, od jej nabycia lub wybudowania, to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Kiedy i na jakich zasadach jest płacony taki podatek opiszemy w publikacji.
Pod pojęciem nieruchomości mieści się również część gruntu, na którym ten budynek stoi. Budynki i budowle wzniesione na gruncie stanowią własność właściciela gruntu bez względu na to, kto je wybudował, nie stanowią odrębnego od gruntu przedmiotu własności.
Jak już wspomnieliśmy powyżej podatek od sprzedaży nieruchomości będzie należny, jeżeli od nabycia lub wybudowania nieruchomości do dnia sprzedaży nie minęło 5 lat. Okres ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym zbywana nieruchomość została nabyta.
Przykład 1
Pani Ania nabyła nieruchomość w maju 2015 roku. Pięcioletni okres w takim przypadku zaczynamy liczyć od 1 stycznia 2016 roku. Pani Ania może sprzedać nieruchomość bez zapłaty podatku najwcześniej 1 stycznia 2021 roku.
Jeżeli nabycie nieruchomości będzie miało miejsce w drodze spadku, wówczas okres 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (wybudowanie) tej nieruchomości przez spadkodawcę.
Przykład 2
Ojciec zakupił dom w czerwcu 2016 roku, zmarł w maju 2021 roku. Spadkobiercy, którzy nabędą ten dom będą go mogli sprzedać bez podatku najwcześniej 1 stycznia 2022 roku.,/p>
Podstawę obliczenia podatku od sprzedaży nieruchomości stanowi dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami nabycia powiększonymi o udokumentowane nakłady w czasie posiadania. Tak uzyskaną wartość należy jeszcze powiększyć o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.
W przypadku nieruchomości nabytej w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób za udokumentowane nakłady uznaje się:
Wysokość poniesionych nakładów ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu ustawy o VAT oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
Podatek dochodowy wynosi 19% od podstawy opodatkowania i jest wykazywany w zeznaniu rocznym PIT-39, które należy złożyć do 30 kwietnia po zakończeniu roku podatkowego, w którym doszło do sprzedaży nieruchomości.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Witam,
Moja spółka sprzedaje działkę za 4,7 mln zł. Szukamy jakiejś możliwości obniżenia podatku
dochodowego, bo kupiliśmy to kiedyś za grosze. Znalazłem info, że Kancelaria Skarbiec.Biz
oferuje “optymalizację podatkową zbycia nieruchomości”:
http://www.raje-podatkowe.pl/optymalizacja-podatkowa.html
Rozmawiałem telefonicznie z ich przedstawicielem – oferują jakiś system składający
się ze spółki w Polsce i spółki zagranicznej; sprzedaje się jednocześnie spółkę w Polsce
razem z nieruchomością i spółkę zagraniczną. Podobno pomysł jest bezpieczny i całkowicie legalny.
Czy ktoś słyszał coś więcej na ten temat?
Witam! Chcemy z mężem sprzedać rozpoczętą w 2009 roku budowę domu na działce zakupionej w latach 90-tych. Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sprawa podatku, czy należy zgłosić fakt sprzedaży fiskusowi, w jakim czasie od zawarcia umowy o sprzedaży oraz czy można uniknąć płacenia takiego podatku. Czy ktoś mógłby udzielić mi informacji na ten temat?
Data nabycia przypada na lata 90-te, a więc minęło ponad 5 lat od dnia nabycia (ważny termin z aktu notarialnego). A więc sprzedaż nieruchomości, bez względu na to, kiedy rozpoczęliśmy na niej budowę lub czy w ogóle rozpoczęliśmy, będzie zwolniona z podatku.
Witam
Sprzedałam mieszkanie przed upływem 5 lat,do urzędu skarbowego złożyłam deklaracje że pięniądze ze sprzedaży w ciagu 2 lat przeznacze na cele remontowe lub zakup działki budowlanej ale plany sie zmieniły.Chciałam zapytac czy mogłabym jednak zapłacic podatek od sprzedazy wraz z odsetkami(od sprzedaży minęło 6 miesięcy)Dziękuję
W takiej sytuacji może Pani złożyć korektę zeznania rocznego, w którym wykaże transakcję jako dochód uzyskany ze sprzedaży mieszkania podlegający opodatkowaniu i nie korzystający z wcześniej zadeklarowanego zwolnienia. Wpłaca Pani wykazany na korekcie deklaracji należny podatek, a także odsetki liczone od upływu terminu złożenia zeznania do dnia zapłaty.
Odsetki naliczamy nie od dnia sprzedaży, lecz od terminu złożenia deklaracji podatkowej rocznej (czyli 30 kwietnia).
Witam,
Właśnie sprzedaję mieszkanie własnościowe z KW uzyskane od spółdzielni w ramach uwłaszczenia z “1 zł”. Jakie są koszty uzyskania własności które poniosłem? Czy wkład lokatorski, koszty notarialne oraz opłaty wniesione w tej sprawie spółdzielni mogę zaliczyć do kosztów. Gdzie znajdę pełną definicję “celów mieszkaniowych”? Czy wykończenie domu jednorodzinnego kupionego w stanie surowym jest “celem mieszkaniowym”?
Proszę o odpowiedz.
Cele mieszkaniowe są podane w artykule.
Koszty notarialne oraz opłaty nieeksploatacyjne, niezwracane po sprzedaży lokalu, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.
Dzień dobry, mam pytanie dot. artykułu. Cyt.”w przypadku jeżeli nabycie nastąpiło na drodze darowizny lub spadku, podatnik może ująć koszt nabycia lub wytworzenia i inne wydatki poniesione na tą nieruchomość przez darczyńcę lub spadkodawcę (wartość nieruchomości przyjętą do opodatkowania podatkiem od spadków lub darowizn lub przyjętą w zwolnieniu z tego podatku).” Skąd jest ta informacja? Mój doradca podatkowy mówi, że to nieprawda. Ze nie ma takiego zapisu w ustawie. Czy autor może podać jakiś przepis prawny na podstawie którego twierdzi, że można odliczyć koszty poniesione przez darczyńcę? Dziękuję za odpowiedź.
W artykule nastąpił błąd. Zacytowany fragment artykułu odnosił się do innej części tekstu i został podczas edycji artykułu błędnie skopiowany także do części opisującej przypadek nabycia od 2009r.
Aktualnie obowiązujące koszty uzyskania przychodów są zawarte w art. 22 ust 6c-6f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla nabytych w drodze spadku i darowizny nieruchomości i nie zawierają one zapisu o wydatkach poniesionych przez spadkodawcę.