|
|
6 minut czytania

Opodatkowanie usług budowlanych nie związanych z nieruchomością wykonywanych na terenie Niemiec przez polską firmę

Świadczysz usługi budowlane na terenie Niemiec, które nie są związane z nieruchomością? Sprawdź, w jaki sposób powinny być opodatkowane w VAT.

opodatkowanie usług budowlanych nie związanych z nieruchomością

Ustawa o podatku VAT zawiera szereg wyjątków od ogólnej zasady opodatkowania. Wiele przepisów, które znajdują się w polskiej ustawie wynika z obowiązku implementacji przepisów unijnych do przepisów krajowych. Oznacza to, że takie same zasady obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Jedną z nich jest opodatkowanie usług budowlanych związanych z nieruchomościami. W tym miejscu powstaje pytanie, czy taka sama zasada obowiązuje usługi niezwiązane z nieruchomościami? Dlatego też w dzisiejszej publikacji zajmiemy się opodatkowaniem usług budowlanych, ale niezwiązanych z nieruchomością, które są wykonywane przez polską firmę na terenie Niemiec.

Usługi związane i niezwiązane z nieruchomościami

Tak naprawdę opracowanie katalogu usług związanych i niezwiązanych z nieruchomościami jest niemożliwe. Nikt też nie pokusił się o jego sporządzenie. Jedyną wskazówką będzie dla nas Rozporządzenie wykonawcze Rady UE ustanawiające środki wykonawcze do Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie podatku VAT. W tym akcie prawa znajdziemy przykładowy katalog usług związanych i niezwiązanych z nieruchomością.

Przykładowy katalog usług związanych z nieruchomością:
Opracowanie planów budynku lub jego części przeznaczonych na określoną działkę
Świadczenie usług nadzoru budowlanego lub ochrony na miejscu
Badanie i ocena ryzyka dla nieruchomości i jej stanu
Wynajem lub wydzierżawienie nieruchomości, z wyjątkiem usług reklamowych, łącznie z przechowywaniem towarów w wyznaczonej do tego określonej części nieruchomości przeznaczonej do wyłącznego użytku przez usługobiorcę
Utrzymanie, remont i naprawę budynku lub jego części, łącznie z takimi pracami jak sprzątanie, układanie płytek, tapetowanie i układanie parkietu
Instalację lub montaż maszyn lub sprzętu, które po zainstalowaniu lub zamontowaniu są uznane za nieruchomość
Pośrednictwo w sprzedaży, dzierżawie lub wynajmie nieruchomości
Usługi prawne związane z przeniesieniem tytułu do nieruchomości, ustanowieniem lub przeniesieniem określonych udziałów w nieruchomościach lub praw rzeczowych dotyczących nieruchomości takie jak: czynności notarialne lub sporządzanie umów kupna lub sprzedaży nieruchomości, nawet jeżeli transakcja, w wyniku której dochodzi do zmiany stanu prawnego nieruchomości, nie została przeprowadzona

W tym samym rozporządzeniu wymienione kategorie usług niezwiązanych z nieruchomością, które wymieniamy poniżej.

Przykładowy katalog usług niezwiązanych z nieruchomością:
Opracowanie planów budynku lub jego części, jeżeli nie są one przeznaczone na określoną działkę
Przechowywanie towarów na terenie nieruchomości, jeżeli żadna część nieruchomości nie jest przeznaczona do wyłącznego użytku przez usługobiorcę
Świadczenie usług reklamowych, nawet jeżeli wiąże się to z wykorzystaniem nieruchomości
Pośrednictwo w świadczeniu usług zakwaterowania hotelowego lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, jeżeli pośrednik działa w imieniu i na rzecz osoby trzeciej
Udostępnianie miejsca na stoisko podczas targów lub wystaw, łącznie z innymi powiązanymi usługami umożliwiającymi wystawcy przedstawienie towarów, takimi jak: projekt stoiska, transport i przechowywanie towarów, udostępnianie maszyn, okablowanie, ubezpieczenie i reklama
Instalacja lub montaż maszyn lub sprzętu, utrzymanie i naprawa oraz kontrola maszyn lub sprzętu, jak również nadzór nad maszynami lub sprzętem, które nie są lub nie stają się częścią nieruchomości
Usługi prawne powiązane z umowami, inne niż wymienione w usługach związanych z nieruchomością, jeżeli takie usługi nie dotyczą przeniesienia tytułu do nieruchomości

Opodatkowanie usług niezwiązanych z nieruchomością wykonywanych na terenie Niemiec przez polską firmę

Opodatkowanie usług w podatku VAT jest skomplikowane, ustawodawca wprowadził szereg wyjątków, których znajomość jest niezbędna, zarówno, gdy świadczymy usługi, ale również wtedy gdy je nabywamy. Zobaczmy więc na przykładach, jak powinno wyglądać opodatkowanie usług budowlanych niezwiązanych z nieruchomością wykonywanych na terenie Niemiec przez polska firmę.

Przykład 1

Firma A z Polski dokonała naprawy sprzętu budowlanego na terenie Niemiec, który nie jest częścią nieruchomości. Usługa została wykonana dla firmy B z siedzibą w Niemczech. W takim przypadku taka usługa będzie stanowiła import usług a to oznacza, że miejscem świadczenia usługi jest miejsce, w którym przedsiębiorca będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Przedsiębiorca A wystawi fakturę VAT z adnotacją “odwrotne obciążenie”, przedsiębiorca B z Niemiec opodatkuje i rozliczy usługę w niemickiej deklaracji VAT.

Przykład 2

Firma X wykonała na rzecz firmy Y plany budynków, które nie są powiązane z żadną działką, wiadoma jest tylko informacja, że powstaną one na terytorium Niemiec. Obydwie firmy są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT w Polsce. W takim przypadku taka usługa będzie opodatkowana w VAT na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi, częściowego wykonania usługi lub z chwilą zapłaty jeśli nastąpi wcześniej. Taka usługa będzie opodatkowana w VAT na terenie Polski.

Przykład 3

Firma C przeprowadziła kampanię reklamową dla świadczonych usług budowlanych przez firmę D, kampania odbyła się na terenie Niemiec. Usługa została przeprowadzona na zlecenie firmy D z siedzibą w Polsce. Usługi reklamowe są opodatkowane w VAT na zasadach ogólnych a więc będą opodatkowane z chwilą wykonania usługi lub otrzymania zapłaty. W tym przypadku usługa jest opodatkowana na terenie Polski.

Przykład 4

Firma A zleciła firmie B przygotowanie opinii prawnej na temat rękojmi w zakresie wykonywanych usług budowlanych na terenie Niemiec, obydwie firmy mają siedzibę działalności gospodarczej na terenie Polski. Również w tym przypadku usługa będzie opodatkowana w VAT na zasadach ogólnych w Polsce.

Podsumowanie

W przypadku świadczenia usług budowlanych na nieruchomości, jeśli działania firmy wykraczają poza Polskę, przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że obowiązują w tym zakresie przepisy szczególne w ustawie o VAT. Jeżeli będą to usługi związane z nieruchomością, to miejscem ich opodatkowania będzie miejsce położenia nieruchomości. A to oznacza, że jeśli są świadczone w innym kraju niż Polska, to powinny być tam opodatkowane. Przy czym należy podkreślić, że niektóre usługi budowlane nie są związane z konkretną nieruchomością. Przykładowy katalog takich usług został wymieniony w Rozporządzeniu Rady UE, nie jest to oczywiście katalog zamknięty. Usługi budowlane niezwiązane z nieruchomością będą opodatkowane w VAT na zasadach ogólnych, o ile nie występują jakieś wyjątki ustawowe. Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia przy świadczeniu usług budowlanych kluczowy wydaje się podział na usługi związane z nieruchomością i usługi niezwiązane z nieruchomością a to nie zawsze będzie łatwym zadaniem. Świadczenie i opodatkowanie usług budowlanych niesie ze sobą sporo różnego rodzaju wątpliwości. Zapisy w ustawie o VAT czy Rozporządzeniu UE nie wyczerpują tematu, można powiedzieć, że jedynie sygnalizują na co zwrócić uwagę. Przedsiębiorca, który świadczy usługi poza Polską, jeśli ma wątpliwości co do zasad opodatkowania w VAT powinien wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobisty księgowy
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie