Dokonujesz eksportu towarów? Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo rozliczać otrzymane zaliczki.
Pod pojęciem eksportu towarów należy rozumieć wywóz poza terytorium Unii Europejskiej. W przypadku eksportu potwierdzenie wywozu jest sformalizowane, takim podstawowym dokumentem potwierdzającym jest zgłoszenie celne wywozowe. Przy dostawie towarów w niektórych przypadkach w momencie otrzymania przedpłaty należy rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, w jaki sposób prawidłowo powinno wyglądać rozliczenie zaliczki na eksport towarów.
Obowiązek podatkowy przy eksporcie towarów powstaje na zasadach ogólnych, tak samo jak przy dostawach krajowych, z chwilą:
Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku przedsiębiorcy przysługuje prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT, ale przy spełnieniu ustawowych warunków.
Jeżeli dojdzie do sytuacji, że przedsiębiorca otrzyma zaliczkę na poczet przyszłej dostawy, to w takim przypadku ma obowiązek ją wykazać w JPK_V7. Do zaliczek będzie miała również zastosowanie preferencyjna 0% stawka podatku VAT, ale pod pewnymi warunkami.
Jeżeli chodzi o rozliczanie zaliczek od eksportu towarów, to zostały zmienione pewne zasady od 1 stycznia 2021 roku. Obecnie przedsiębiorca ma 6 miesięcy na dokonanie wywozu towarów, na które otrzymał zaliczkę od nabywcy z kraju trzeciego. Do końca 2020 roku były to tylko 2 miesiące. Termin ten jest liczony od końca miesiąca, w którym otrzymano zapłatę.
Jeżeli wywóz towarów nastąpi po upływie 6 miesięcy, to przedsiębiorca będzie zobowiązany zastosować do takiego eksportu krajową stawkę podatku VAT.
Pan Michał otrzymał zaliczkę na poczet eksportu w miesiącu lipcu 2021 roku. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstał w lipcu i w JPK_V7 za ten miesiąc zostanie wykazany eksport ze stawką 0%. Pan Michał ma 6 miesięcy na wywóz towarów, aby eksport mógł być opodatkowany 0% stawką podatku VAT, a więc termin ten upływa z końcem stycznia 2022 roku. Natomiast jeżeli wywóz będzie miał miejsce dopiero w miesiącu lutym lub później, to pan Michał musi wykazać dostawę ze stawka krajową w lipcu 2021 r. dokonując korekty pliku JPK_V7 za ten miesiąc.
Stawka preferencyjna VAT 0% będzie miała również zastosowanie w sytuacji, gdy do wywozu dojdzie po upływie 6 miesięcy, ale w takim przypadku musi to być uzasadnione „specyfikacją realizacji dostaw” potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów. Aby uniknąć rozbieżności interpretacyjnych Ministerstwo Finansów w wydanych objaśnieniach podatkowych SLIM VAT odniosło się do tego zagadnienia. Osoby zainteresowane powinny się z nimi zapoznać.
W przypadku zaliczki w eksporcie towarów kluczowe będzie wywiezienie towarów w ustawowych terminach, obecnie maksymalnie 6 miesięcy, nie licząc dostaw ze specyfikacją warunków dostawy. Decyduje to o możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT. Przekroczenie tego terminu pozbawia przedsiębiorcę prawa do stawki 0% VAT, dostawa będzie odnotowana na warunkach dostawy krajowej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Czym jest eksport towarów?
Jak wyglądają kwestie podatkowe dotyczące zaliczki w eksporcie?