Dokonujesz dostawy towarów lub usług na zasadzie marży? Sprawdź jak wykazywać takie czynności w VAT.
Usługi turystyki i dostawa towarów używanych zostały opodatkowane na zasadach szczególnych na gruncie podatku VAT. W przepisach został im poświęcony Rozdział 3 i 4 w Dziale 12 ustawy o podatku VAT. Rozliczanie na zasadach marży znacznie różni się od rozliczania podatku VAT na zasadach ogólnych. W pliku JPK_V7 takie usługi będą również oznaczane specjalnymi symbolami literowymi. W tym artykule odniesiemy się do tego tematu.
W rozporządzeniu w sprawie zakresu danych zawartych w deklaracjach i w ewidencjach VAT na potrzeby rozliczania marży usług turystyki i towarów używanych wprowadzono oznaczenia:
Przez antyki rozumie się przedmioty, inne niż wymienione w pkt 1 i 2, których wiek przekracza 100 lat (CN 9706 00 00).
Ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1–3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112).
Każdorazowe, gdy pojawiają się oznaczenia kodowe CN należy się z nimi zapoznać.
Opodatkowanie dostaw w VAT w procedurze marży zostało opisane w sposób szczegółowy tutaj.
Procedura marży w VAT najczęściej jest postrzegana jako przywilej przynależny dla określonej grupy przedsiębiorców stąd konieczność bieżącego raportowania takich transakcji w JPK_V7. W broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów przedstawiony został sposób prezentacji w ewidencjach VAT podatku należnego i naliczonego opodatkowanych na zasadach marży zgodnie z art. 119 i art. 120 ustawy. Przedsiębiorcy, których dotyczą omawiane oznaczenia powinni zapoznać się z tymi materiałami.
Oczywiście również w tym przypadku przedsiębiorcy już w początkowej fazie mają pytania i wątpliwości. Na stronie Ministerstwa Finansów z pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi JPK_V7 pojawiło się jedno z nich:
W jaki sposób należy prezentować w JPK_VAT z deklaracją faktury, dla których marża, zgodnie z art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, jest kwotą ujemną?
W odpowiedzi MF napisało:
Przy opodatkowaniu dostawy towarów używanych na zasadach szczególnej procedury dot. towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, o której mowa w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, gdy dla danej transakcji zrealizowana marża jest kwotą ujemną, w JPK_V7M (JPK_V7K) dot. ewidencjonowanej faktury, należy:
Dodatkowo w informacji dodatkowej deklaracji należy podać „1” w polu P_64. We wspomnianej powyżej broszurze MF został zaprezentowany graficznie sposób ewidencjonowania opisany powyżej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.