Świadczysz usługi elektroniczne na rzecz konsumenta? Sprawdź, czy nie powinny być dodatkowo oznaczane w nowym JPK.
Usług telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne (TNE) mogą być bez problemu świadczone na odległość, zarówno dla firm, jak i dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Przepisy ustawy o VAT obowiązują wszystkich czynnych podatników VAT, bez względu na ich wielkość i to często bywa problematyczne dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W publikacji odniesiemy się do świadczenia usług poza granicami Polski na rzecz podmiotów niebędących podatnikami.
W ustawie o podatku VAT w art.28k jest zapisane, że miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
Jak wynika z tego zapisu, wykonanie usług TNE na rzecz konsumenta w innym kraju powinny być tam opodatkowane podatkiem VAT. Tego typu działanie byłoby niezwykle uciążliwe i kosztowne dla sektora MŚP, dlatego ustawodawca wprowadził pewne uproszczenia, właśnie z myślą o takich przedsiębiorcach.
Rozliczenie VAT od usług TNE następuje w kraju siedziby usługodawcy, a nie w państwie członkowskim UE, w którym zlokalizowany jest nabywca, jeżeli spełnione zostaną łącznie trzy następujące warunki:
Po przekroczeniu progu 42.000 zł przedsiębiorca powinien dokonać rejestracji do podatku VAT w innym kraju UE i tam dokonywać rozliczania usług TNE wykonywanych na rzecz konsumentów. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma jeszcze jedną możliwość skorzystania z tzw. procedury MOSS. Dzięki temu systemowi przedsiębiorca nie musi rejestrować się w urzędzie podatkowym w każdym kraju UE, w którym świadczy usługi TNE.
W ustawie o VAT usługi TNE zostały zdefiniowane jako:
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach i w ewidencjach VAT dla świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy o VAT musi być stosowane oznaczenie „EE”.
Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
Zatem oznaczenie EE będzie mieć zastosowanie również do refaktury kosztów prywatnych rozmów przez pracodawcę na pracownika, także w przypadku świadczenia tych usług na terytorium Polski.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Mam pytanie w związku z tym: sprzedajemy bilety na spektakl, na naszej stronie jest pole “kup bilet” następnie jest przekierowanie do strony, która zajmuje się samą transmisją. Czyli w zasadzie pośredniczą w całej sprzedaży bo to ta druga firma zajmuje się transmisją i klient od nich dostaje link/wejście gdzie będzie mógł obejrzeć spektakl. Płacimy tej firmie prowizje w związku z tym. Wg mnie nie ma tu mowy po naszej stronie o usługach elektronicznych ale już sama nie wiem … 🙁 czy ktoś pomoże ?