Rejestrujesz sprzedaż na kasie fiskalnej? Sprawdź, jak należy ją wykazywać w nowym JPK.
Przedsiębiorcy, którzy rejestrują sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i na rzecz rolników ryczałtowych mają obowiązek ewidencjonowania takiej sprzedaży na kasie fiskalnej. Do tej pory księgowanie raportów z kasy fiskalnej nie było w żaden szczególny sposób oznaczane w VAT. To się jednak zmieniło i od 1 października 2020 r. w ewidencjach VAT sprzedaż na kasie fiskalnej musi być odpowiednio oznaczona – sprawdź, jak stosować oznaczenie RO.
Jak już wspomniano powyżej, obowiązek wystawiania paragonów dotyczy przedsiębiorców dokonujących dostawy towarów i usług na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych.
Zgodnie z przepisami wykonawczymi (mowa o rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług), w nowym pliku JPK dla dowodów sprzedaży zarejestrowanych na kasie fiskalnej należy wystawić dokument zbiorczy wewnętrzny oznaczony jako “RO”.
Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się między innymi pytania dotyczące:
W odpowiedzi MF informuje, że sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, należy wykazać na podstawie dokumentu zbiorczego. Przedsiębiorca może dokonać wpisów w ewidencji, oznaczonych tym znacznikiem, na podstawie zbiorczych zestawień dobowych lub zbiorczych zestawień miesięcznych. Jeżeli firma ma zainstalowane kilka kas wówczas można jednym zapisem wprowadzać sprzedaż z tych kilku kas.
W odpowiedzi MF informuje, że sprzedaż z oznaczeniem „RO” wykazuje wyłącznie podmiot będący faktycznym sprzedawcą (podatnikiem), a nie podmiot ewidencjonujący tę sprzedaż występujący w roli agenta lub pośrednika. Agent lub pośrednik w swojej ewidencji nie wykazuje sprzedaży prowadzonej w imieniu innego podmiotu.
W ewidencji VAT będzie rejestrowana cała wartość sprzedaży, jaka została przeprowadzona na kasie fiskalnej, bez pomniejszania jej o wystawione faktury do paragonów. Przypomnijmy, że faktura do paragonu może być wystawiona zarówno na żądanie konsumenta, jak i na rzecz przedsiębiorcy, jeżeli podał numer NIP na etapie wystawiania paragonu.
Do końca 2020 roku nie wykazuje się w JPK_V7 odrębnie w ewidencji VAT faktur do paragonów wystawionych również dla firm, obowiązuje rozporządzenie w tym zakresie. Najprawdopodobniej z początkiem 2021 roku takie faktury trzeba będzie księgować pojedynczo w JPK i wówczas powinien się zmienić sposób ujmowania zapisów z raportów fiskalnych, żeby kwoty sprzedaży się nie dublowały, raz na fakturze, a drugi raz na raporcie.
Jeżeli będzie coś wiadomo na temat zmiany przepisów na pewno poinformujemy w naszych cyklicznych publikacjach.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Co to jest RO?