Nowy plik JPK wprowadził wiele dodatkowych oznaczeń dla różnych dokumentów i musimy się z tym faktem oswoić i zapamiętać wprowadzone zmiany. Nie jest to wcale taki łatwy proces, ale staramy się, aby wszystkie niezbędne informacje docierały do osób zainteresowanych w przystępnej formie. Dzisiaj zajmiemy się oznaczeniem WEW, stosowanym do dowodów wewnętrznych w podatku VAT.
Oznaczenie WEW – kiedy należy je stosować?
W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT podana została jedynie bardzo ogólna informacja, że do dokumentów wewnętrznych w nowym JPK stosujemy oznaczenie WEW. W tym miejscu należy odpowiedzieć na pytanie, jakich operacji gospodarczych takie oznaczenie będzie dotyczyło? Otóż ujmując to bardzo ogólnie, będą to te czynności, które nie są objęte innym dokumentem typu: faktura, paragon fiskalny, rachunek, umowa kupna-sprzedaży. W ustawie o VAT jest wymienionych kilka takich przypadków, gdzie nie ma obowiązku wystawiania faktury VAT, będą do nich należały m.in.:
- Nieodpłatne przekazanie towarów i usług.
- Roczna korekta podatku VAT u przedsiębiorców dokonujących sprzedaży mieszanej w związku ze zmianą współczynnika odliczenia podatku naliczonego.
- Zmiana przeznaczenia środka trwałego.
- Sprzedaż bezrachunkowa na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
- Sprzedaż zwolniona, dla której nie wystawiono faktury.
- Rozliczenie WNT bez faktury.
- Przeznaczenie towarów na cele osobiste przedsiębiorcy, osób współpracujących, pracowników.
Przykład 1
Pani Ania jako czynny podatnik VAT nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. W takiej sytuacji jeżeli będzie dokonywała dostawy towarów lub usług na rzecz osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej musi ją zaewidencjonować jako sprzedaż bezrachunkową, a następnie wprowadzić dokument wewnętrzny do ewidencji VAT z oznaczeniem WEW.
Przykład 2
Pan Marek prowadzi sklep z artykułami RTV i AGD, jest czynnym podatnikiem VAT. Przedsiębiorca przeznaczył telewizor na cele osobiste. Takie przekazanie telewizora należy odnotować w ewidencji VAT sprzedaży na podstawie dokumentu wewnętrznego z oznaczeniem WEW.
Przykład 3
Pan Piotr wycofał samochód osobowy do majątku prywatnego, który był w ewidencji środków trwałych. W takiej sytuacji Pan Piotr musi wycenić samochód według cen rynkowych na dzień wycofania, a taką operację należy zaksięgować w ewidencji VAT sprzedaży na podstawie dokumentu wewnętrznego, który musi zostać oznaczony kodem WEW.
Pytania dotyczące oznaczenia WEW
Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się pytania i odpowiedzi również na ten temat, oto one:
Czy w nowym JPK_VAT z deklaracją korektę z tytułu tzw. ulgi na złe długi trzeba będzie dodatkowo oznaczać w ewidencji jako dokument wewnętrzny „WEW”?
W odpowiedzi MF informuje, że w przypadku korekt, które wynikają z tzw. ulgi na złe długi, należy wprowadzać poszczególne faktury będące podstawą do dokonania korekty VAT, na których należy wykazać dane kontrahenta z kwotami. Z tego powodu do korekty z tytułu ulgi na złe długi po stronie wierzyciela i dłużnika nie stosuje się oznaczenia „WEW”.
Oznaczenia WEW nie stosuje się do transakcji, o których pisze MF w swoich odpowiedziach:
- do importu usług,
- do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
- do dostaw, dla których podatnikiem jest nabywca,