Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, jakie dodatkowe uprawnienia ma Państwowa Inspekcja Pracy.
Zakres obowiązków i praw PIP został szczegółowo opisany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy. Do obszarów kontrolowanych zaliczają się m.in.:
Nas będą interesowały nowe uprawnienia PIP.
Od 20 kwietnia 2022 roku dodatkowe uprawnienia PIP dotyczą pracodawców, którzy zatrudniają pracowników w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Mają oni bowiem obowiązek prowadzenia:
Każdy pracownik ma prawo do zapoznania się z przedmiotowymi rejestrami, w przypadku, gdy nie zostanie ujęty w rejestrze przysługuje mu skarga do PIP.
Niekompletne lub nierzetelne rejestry mogą być powodem odmowy udzielenia pracownikowi praw do emerytury pomostowej. PIP ma obecnie prawo zobligować przedsiębiorcę do skorygowania odpowiednich rejestrów i ewidencji.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.