|
|
2 minut czytania

Paragon będący fakturą uproszczoną w JPK_V7 – jednak nie od stycznia 2021

Wystawiasz paragony spełniające kryteria faktury uproszczonej? Sprawdź jak je wykazywać w JPK_V7?

paragon będący fakturą uproszczoną

Zobacz nasz film na ten temat faktury uproszczonej

 

Przedsiębiorcy mają możliwość wystawiania faktur uproszczonych w postaci paragonu z numerem NIP nabywcy. Taki dokument pozwala na odliczenie podatku VAT naliczonego od zakupów przez nabywcę, pomimo braku szczegółowych danych identyfikacyjnych na paragonie, poza numerem NIP. W jaki sposób należy wykazywać faktury uproszczone w JPK_V7?

Faktura uproszczona w JPK_V7

W 2020 roku pisaliśmy niejednokrotnie na temat faktur uproszczonych. Ministerstwo Finansów wydało nawet objaśnienie podatkowe, które miały rozwiać wątpliwości przedsiębiorców na temat paragonów uproszczonych. Niewątpliwie wyjaśnienia odpowiedziały na kilka kluczowych kwestii związanych z tym tematem. Pojawiła się w nich również informacja, że do końca 2020 roku przedsiębiorcy nie muszą wykazywać odrębnie faktur uproszczonych w JPK_V7. Sprzedaż była odnotowana w ewidencji VAT sprzedaży i JPK_V7 na podstawie raportów z kasy fiskalnej w kwotach zbiorczych.

W objaśnieniach MF pojawiła się również informacja, że od początku 2021 roku przedsiębiorcy będą mieli obowiązek ujmowania faktur uproszczonych pojedynczo w JPK_V7. Na szczęście dla przedsiębiorców decydenci zmienili zapisy rozporządzenia w tym temacie.

Faktura uproszczona w JPK_V7 w 2021 roku

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów z 17 grudnia 2020 roku termin na wykazywanie paragonów jako faktury uproszczonej odrębnie w ewidencji VAT sprzedaży został przesunięty z 1 stycznia 2021 roku na 30 czerwca 2021 roku. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury uproszczone w formie paragonów mogą w dalszym ciągu księgować sprzedaż zbiorczymi zapisami na podstawie raportów z kasy fiskalnej. Obowiązek odrębnego księgowania każdego paragonu, który jest fakturą uproszczoną, w ewidencji sprzedaży będzie obowiązywał dopiero od 1 lipca 2021 roku. Odrębne wykazywanie faktur uproszczonych w ewidencji VAT sprzedaży może być niezwykle czasochłonnym zajęciem dla wielu przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę ten fakt pozostaje mieć nadzieję, że w tym czasie, tj. do 30 czerwca 2021 r., może uda się wypracować kompromis korzystny dla obu stron.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003