Zastanawiasz się, czy paragon za przejazd autostradą rozliczysz w podatkach? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Przedsiębiorcy, którzy wybrali rozliczanie podatków na zasadach ogólnych mają prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów faktycznie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W każdym jednak przypadku dokumenty księgowe powinny być zweryfikowane pod kątem ustaw podatkowych, czy spełniają założenia do zaksięgowania w PIT i VAT. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, w jaki sposób rozliczyć paragon za przejazd autostradą.
Jeżeli chodzi o rozliczenie paragonu za autostradę na gruncie podatku VAT, to musimy wskazać, że zgodnie z przepisami taki paragon jest traktowany tak samo, jak faktura pod warunkiem, że zawiera:
W takim przypadku na podstawie otrzymanego paragonu za przejazd autostradą płatną można dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego na zasadach ogólnych. Jeżeli ten przejazd odbył się samochodem osobowym to przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia:
Jeżeli przedsiębiorca otrzyma paragon niefiskalny nie ma prawa do odliczenia podatku VAT.
Jeżeli chodzi o podatek dochodowy, to zgodnie z ogólną zasadą kosztem uzyskania przychodów może być wydatek, który został poniesiony w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. W jaki sposób mają być udokumentowane koszty zostało szczegółowo omówione w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR. Nie został tam wymieniony wprost paragon za przejazd autostradą, ale wymienione zostały faktury. W związku z tym, jeżeli paragon fiskalny spełnia założenia, o których napisaliśmy powyżej, to nie ma przeciwwskazań, aby na tej podstawie został zaksięgowany bezpośrednio w PKPiR. Jeżeli otrzymamy paragon niefiskalny, to wówczas również można go bezpośrednio zaksięgować w PKPiR.
W przypadku, jeżeli paragon nie zawiera wymaganych danych, aby go uznać za fakturę, to wówczas jest księgowany tylko w PKPiR na podstawie otrzymanego dokumentu, pod warunkiem, że zawiera co najmniej:
– oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.
W zależności od sposobu wykorzystania samochodu osobowego w działalności gospodarczej koszty będą obejmowały:
Sposób rozliczania paragonu za przejazd autostradą będzie zależał od tego, czy posiadamy paragon fiskalny, czy niefiskalny. Jak również od tego czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT czy korzysta ze zwolnienia.
Jeżeli posiadamy paragon fiskalny to:
Jeżeli posiadamy paragon niefiskalny to wówczas w PKPiR księgowania dokonuje się w kwocie brutto, bez względu na status podatnika w VAT.
Pamiętajmy o konieczności zachowania reguły 100% i 75% kosztów, o której było napisane powyżej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Przejazd autostradą a VAT?
Co wprzypadku paragonu niefisklanego za przejazd autostradą?