|
|
3 minut czytania

PFRON – Naczelny Sąd Administracyjny po stronie przedsiębiorców

Korzystasz z dofinansowań z PFRON? Sprawdź kiedy przedawnia się zwrot uzyskanych środków.

zwrot dofinansowania z PFRON

Osoby niepełnosprawne powinny mieć takie samo prawo uczestniczenia w życiu zawodowym i społecznym. Pewne dysfunkcje związane z niepełnosprawnością wymagają jednak czasami poniesienia dodatkowych nakładów finansowych na dostosowanie miejsc pracy. Dlatego też powstał Fundusz, który ma celu udzielać pomocy finansowej osobom niepełnosprawnym i ich pracodawcom.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)

Celem działalności PFRON jest usuwanie barier w życiu codziennym, nauce, pracy i pełnieniu ról społecznych przez osoby niepełnosprawne. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników i nie przekraczają 6% poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych mają obowiązek dokonywania wpłat na PFRON. Wysokość wpłat zależy od liczby zatrudnionych ogółem i liczby zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Rodzaje dofinansowań z PFRON

Przedsiębiorcy mogą się starać o przyznanie różnego rodzaju dofinansowań na pracownika niepełnosprawnego. Można się ubiegać o środki finansowe na:

  • Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.
  • Szkolenia i staże pracowników.
  • Adaptacje stanowiska pracy.
  • Wyposażenie stanowiska pracy.
  • Zatrudnienie pracownika wspomagającego.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać w publikacji na ten temat tutaj.

Co w sytuacji, gdy dojdzie do zwrotu dofinansowania z PFRON?

Przedsiębiorca, który otrzymał dofinansowanie jeżeli nie spełnił warunków do jego otrzymania, podał lub zataił nieprawdę, lub powstały inne okoliczności, ma obowiązek do zwrotu otrzymanego wsparcia. PFRON stoi na stanowisku, że roszczenia o zwrot dofinansowania przedawniają się dopiero po 10 latach zgodnie z ustawą Kodeks cywilny. Innego zdania są pracodawcy, którzy uważają, że takie dofinansowania ulegają przedawnieniu zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa, a więc jest to okres 5 lat. Takie stanowisko poparł również NSA w wyroku sygn. akt I GSK 829/20 z dnia 10 września 2020 r.

W przedmiotowej sprawie PFRON kwestionował prawo dopłaty do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z powodu nieterminowego uregulowania składek ZUS. Z tym że postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte przez PFRON po upływie 5 lat od otrzymania środków z Funduszu. W ocenie NSA zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o rehabilitacji Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest państwowym funduszem celowym, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. W związku z tym dofinansowania przyznane z PFRON stanowią środki publiczne jako niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym, w konsekwencji w tej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy Ordynacja podatkowa (O.p.) dotyczące przedawnień zobowiązań podatkowych. W tym przypadku w ocenie NSA będzie miał zastosowanie art. 70 § 1 O.p., a więc początkiem biegu 5-letniego okresu przedawnienia jest koniec roku kalendarzowego, w którym strona otrzymała środki Funduszu za konkretny miesiąc.

Przedmiotowy wyrok NSA jest przełomowy dla pracodawców, którzy znaleźli się w takiej sytuacji. PFRON nie powinien już w tej sytuacji dochodzić swoich roszczeń w ciągu 10 lat tylko zgodnie z O.p. ma na to 5 lat.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003