Na pracodawcy ciąży szereg obowiązków, którym musi sprostać. Wśród obowiązków pracodawcy znajdują się czynności związane z bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP), obowiązki co do skierowania pracowników na badania lekarski czy też dotyczące pracy zdalnej. Jednakże mało kto jest świadomy tego, iż pracodawca obowiązany jest również do zapewnienia środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Więcej na ten temat przeczytasz w niniejszym artykule.
W pierwszej kolejności warto odnieść się do rozporządzenia z dnia 26 września 2997 r. Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, które to określa ogólnie obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy.
Wśród obowiązków spoczywających na pracodawcy na podstawie ww. rozporządzenia należy wyróżnić:
Ostatni obowiązek z tychże wyróżnianych powyżej odnosi się udzielenia pierwszej pomocy. Zgodnie z § 44 analizowanego rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. W szczególności pracodawca powinien zapewnić:
Usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń. Obsługa punktów i apteczek na każdej zmianie powinna być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.
W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy pracowników przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy. Natomiast punkty pierwszej pomocy i miejsca usytuowania apteczek powinny być odpowiednio oznakowane, zgodnie z Polską Normą i łatwo dostępne.
Tutaj przeczytasz o najważniejszych kwestiach związanych ze szkoleniem BHP.
Pracodawca jest obowiązany:
Powyższe działania powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.
W przedmiocie pracowników, to ich liczba, szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń. Natomiast w przypadku zatrudniania przez pracodawcę wyłącznie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych, to omawiane ww. działania może wykonywać sam pracodawca.
W przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub życia pracodawca jest obowiązany:
W razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia pracodawca jest obowiązany:
Pracodawca jest obowiązany umożliwić pracownikom, w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla ich zdrowia lub życia albo dla zdrowia lub życia innych osób, podjęcie działań w celu uniknięcia niebezpieczeństwa – nawet bez porozumienia z przełożonym – na miarę ich wiedzy i dostępnych środków technicznych.
Pracownicy, którzy podjęli działania w celu uniknięcia niebezpieczeństwa, nie mogą ponosić jakichkolwiek niekorzystnych konsekwencji tych działań, pod warunkiem że nie zaniedbali swoich obowiązków.
Pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o:
Informacja o pracownikach wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy czy też wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników obejmuje:
Chcesz wiedzieć czym jest choroba zawodowa pracownika i jakie spoczywają obowiązki na pracodawcy? Jeśli tak, to przejdź do tego artykułu.
Niewątpliwie pracodawca jest zobowiązany do pełnienia szeregu istotnych obowiązków, nawet tych obejmujących ochronę zdrowia i życia pracowników. Udzielenie pierwszej pomocy, informowanie o zagrożeniach czy też właściwe postępowania w razie wystąpienia pożaru zmniejsza ryzyko wystąpienia przykładowo wypadku w zakładzie pracy. Natomiast jeśli już taki wypadek się zdarzy, to niewątpliwie pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.
Więcej na temat wypadków w miejscu pracy przeczytasz tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!