Zapomniałeś wysłać PIT-11 do urzędu lub przekroczyłeś termin wysyłki? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak i gdzie złożyć czynny żal i uniknąć konsekwencji prawno-skarbowych niedopełnienia obowiązku.
Płatnik (przedsiębiorca), który dopuścił się czynu zabronionego, np. wysłał PIT- 11 po terminie, może złożyć czynny żal w urzędzie skarbowym. Pozwoli mu to na uniknięcie odpowiedzialności karno-skarbowej. Sprawdź, jak złożyć czynny żal i do którego urzędu go przesłać.
PIT-11 to formularz, w którym płatnik podaje informacje o wyliczonych i odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy zatrudnionych na:
PIT-11 składa się elektronicznie do urzędu skarbowego do końca stycznia po danym roku podatkowym oraz przekazuje się pracownikowi do końca lutego.
PIT-11 można przekazać do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie poprzez bramkę e-Deklaracje. Formularz uznaje się za doręczony w momencie, gdy wysyłający (płatnik podatku) otrzyma UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Pracodawcy, którzy czekają z wysyłką formularza do ostatnich godzin, mogą napotkać problemy techniczne związane w przeciążeniem sieci. Zdarzają się też sytuacje, że pracodawcy zwyczajnie zapominają o tym obowiązku i przypominają sobie o nim po czasie.
Niezależnie od przyczyny niedostarczenia PIT-11 w terminie jest to czyn zabroniony. W zależności od tego, czy zostanie on zakwalifikowany jako wykroczenie, czy przestępstwo skarbowe, może zostać ukarany grzywną, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności.
Aby uniknąć konsekwencji, należy złożyć czynny żal, zanim urząd skarbowy będzie świadomy o popełnieniu czynu karalnego, tj. zanim rozpozna, że PIT-11 został złożony po terminie lub nie został złożony w ogóle. Reguluje to art. 16 § 5 pkt 1 Kodeksu karno skarbowego, który mówi, że: zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.
Czynny żal najczęściej składa się na piśmie, choć można go podyktować do protokołu. W tym drugim przypadku warto wyraźnie podkreślić, że chodzi o złożenie protokołowanego oświadczenia. Przedstawienie okoliczności w czasie nieformalnej rozmowy z urzędnikiem nie będzie potraktowane jako czynny żal.
Treść zawiadomienia nie ma urzędowego wzoru, ale powinna informować o:
Zaległą deklarację PIT-11 należy przesłać poprzez e-Deklaracje (dokładnie w ten sam sposób, w jaki wysyła się deklaracje przekazywane terminowo).
Deklarację PIT-11 przekazuje się do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika (pracownika). Wobec tego do tego samego urzędu skarbowego należy złożyć czynny żal. Pismo można wysłać elektronicznie (poprzez e-Urząd Skarbowy), tradycyjną pocztą lub złożyć w urzędzie osobiście. W przypadku wysyłki elektronicznej należy pamiętać o pobraniu UPO.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.