Zmiany w podatku dochodowym 2019 r. pozwalają przedsiębiorcom w dłuższym terminie zgłaszać wybór formy opodatkowania, znosi natomiast obowiązek osobnego informowania o zaliczki na podatek dochodowy. Informacja taka pojawi się dopiero w zeznaniu rocznym.
Do popularnych zmian 2019 r. należą te dotyczące podatku dochodowego w zakresie wyboru formy opodatkowania oraz wyboru metody opłacania zaliczek. Od nowego roku podatnicy będą mogli liczyć na dłuższe terminy, a w niektórych przypadkach w ogóle nie składać dodatkowych informacji.
Dotychczasowe przepisy ściśle określały termin zgłoszenia wyboru formy opodatkowania – przedsiębiorcy mieli zasadniczo czas do 20 stycznia danego roku. Od 2019 r. przepisy nie wskazują już jednego, odgórnie ustalonego terminu – będzie on bowiem zależny od uzyskania przez przedsiębiorcę pierwszego przychodu w danym roku. W momencie odnotowania takiego faktu, oświadczenie o zmianie formy opodatkowania składa się do 20 dnia miesiąca kolejnego. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pierwszy przychód uzyskano w grudniu danego roku podatkowego – wtedy czas na złożenie informacji o wybranej formie opodatkowania upływa z końcem tego roku.
Przedsiębiorca, rozliczający się do końca 2018 r. na zasadach ogólnych, planuje zmienić formę opodatkowania na podatek liniowy od 2019 r. Pierwszy przychód w 2019 r. uzyskał 12 lutego. Termin złożenia informacji o zmianie formy opodatkowania na podatek liniowy upłynie tym samym 20 marca 2019 r.
Przedsiębiorca założył firmę w listopadzie 2019 r. Pierwszy przychód uzyskał 16 grudnia 2019 r. Decydując się na opodatkowanie swojej działalności w formie ryczałtu ewidencjonowanego, przedsiębiorca będzie zobowiązany złożyć informację od 31 grudnia 2019 r.
Zgłoszenia o zmianie formy opodatkowania dokonuje się na druku aktualizacyjnym CEIDG-1 , który można złożyć w formie elektronicznej lub papierowo w wybranym urzędzie miasta albo gminy. Podobnie jak w poprzednich latach podatkowych, raz wybrana forma opodatkowania obowiązuje przez kolejne lata podatkowe – chyba że przedsiębiorca ponownie dokona zmiany lub utraci prawo do wybranego sposobu rozliczania.
Oprócz wyboru formy opodatkowania przedsiębiorcy mogą generalnie wybrać także metodę opłacania zaliczek na podatek dochodowy – miesięcznie, kwartalnie albo w postaci uproszczonej. Do końca 2018 r. obowiązywała zasada, że ewentualną zmianę w tej kwestii zgłaszamy do 20 lutego danego roku podatkowego.
W 2019 r. przepisy całkowicie znoszą obowiązek dodatkowego składania informacji o wybranej metodzie opłacania zaliczki. Dane w tej kwestii będą przekazywane do urzędu skarbowego w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym dany rodzaj zaliczek był stosowany. Jedynie w sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie rezygnował z opłacania zaliczek w formie uproszczonej, taką informację złoży wraz z zeznaniem za poprzedni rok podatkowy. Co ważne, nie należy dokonywać takiego zgłoszenia na druku CEIDG.
Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych, w 2019 r. zdecydował się na opłacanie zaliczek w formie kwartalnej. Informację w tej kwestii przekaże do urzędu skarbowego w zeznaniu rocznym za 2019 r., składanym w terminie do 30 kwietnia 2020 r.
Przedsiębiorca opłacał zaliczki w formie uproszczonej przez cały 2019 r. W 2020 r. chciałby zrezygnować z tej opcji – informację przekaże do urzędu skarbowego w zeznaniu rocznym za 2019 r., składanym w terminie do 30 kwietnia 2020 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!