Co nowego wprowadziła klasyfikacja PKWiU 2015, kogo i w jakich przypadkach obowiązuje? Sprawdź nasz artykuł, gdzie wszystko wyjaśniamy.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), od 1 stycznia 2016 roku wprowadzona została nowa klasyfikacja PKWiU 2015. Co ważne, od początku 2018 roku dotyczy ona także opodatkowania VAT oraz podatkiem dochodowym.
Jak zostało wspomniane, PKWiU 2015 zaczęło obowiązywać już od stycznia 2016 roku, jednak nie od razu w pełnym zakresie. Po pierwsze, do końca 2016 roku możliwe było stosowanie obu klasyfikacji – zarówno PKWiU 2008, jak i PKWiU 2015. Co ważne, nowa klasyfikacja obecnie obowiązuje wyłącznie w zakresie dotyczącym:
Natomiast jeszcze do końca 2018 roku PKWiU 2008 będzie obowiązywała w przypadku:
Zmiany w kwestii stosowania PKWiU 2015 do ww. podatków pierwotnie miały wejść już od 1 stycznia br. Jednak pod koniec 2017 roku w Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone Rozporządzenie RM zmieniające rozporządzenie w sprawie PKWiU, zgodnie z którym termin stosowania nowej klasyfikacji zostaje przesunięty o rok (Dz.U. 2017 poz. 2453).
Ustawy podatkowe w wielu miejscach odwołują się bezpośrednio do PKWiU. Odnośnik taki możemy napotkać m.in. przy tak podstawowej czynności, jak określenie właściwej stawki VAT do sprzedawanych towarów i usług (dla stawki 5% oraz 8% należy zajrzeć do załączników 3 oraz 10 do ustawy o VAT), jak również przy określaniu obowiązku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia (załączniki nr 11, 13 oraz 14 do ustawy o podatku od towarów i usług).
Co ważne, organy podatkowe nie rozstrzygają kwestii poprawnego sklasyfikowania towarów i usług według PKWiU – zatem to na podatniku ciąży obowiązek i odpowiedzialność za właściwe posługiwanie się kodami z klasyfikacji (oraz stosowanie się do aktualnie obowiązującego zestawienia). Po pomoc w tym zakresie można zgłosić się do urzędu statystycznego w Łodzi, składając wniosek o tzw. opinię interpretacyjną.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!